Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 13:00
 
Arsuz Güç Birliği Yaptı
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Arslan, ilçeye olan ilgiyi arttırmak ve turizm sezonunu on iki ay sürdürülebilir olması için verdikleri mücadeleye düzenlenen geceye katkı vererek sergiledikleri güç birliğinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Yaşam Haberi
Arsuz Güç Birliği Yaptı

Arsuz Turizm ve Kültür Derneği’nin Lion King Otel’de gerçekleşen etkinliğe CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven ve eşi Behice Güven, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, HBB Arsuz Bölge Koordinatörü Edip Kaynar, EHDAV Başkanı Ali Yeral,  ARİAD Başkanı Adnan Ağır, Rus Turizm Seyahat Şirketi Ekatarina’nın Seyahat Direktörü Natali Onursal, Arsuz Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alkan Tat, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Şehmus Arslan, İGEV başkanı Nihat Belli, ADD Arsuz Şube Başkanı Sinan Tutar, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ile davetliler katıldı.

 Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Arslan, derneği ‘Sevdası Arsuz olanların adresi’ olarak tarif ederken, Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekleştiren Türk Ordusu’nun her zaman yanında olduklarını ifade etti ve harekatı gerçekleştiren Mehmetçiğe Arsuz’dan selam gönderdi. 

Arslan, “ Amacımız, tarihi ve kültürel mirasımızı gelecek kuşaklara aktarabilmektir. Turizm ve doğal güzelliklerimizi ülkemize ve yurtdışına tanıtabilmektir. Bizler bu konuda epeyce bir yol aldık. Yöremize has olan ‘’kurus’’un patentini aldık. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Bronz Madalya Beratı’nın Arsuz Halkına verilmesini sağladık.  Yanartaşları turizme kazandırdık. Meryem Ana’nın yıkandığı iddia edilen Seydi olarak adlandırılan havuzun turizme kazandırılacağı müjdesini de Belediye Başkanımız Sayın Asaf Güven’den aldık. Samandağ –Arsuz yolunun açılması için 20 bin imza toplayarak Sayın Valimize ve Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettik.  Arsuz’a can katacak, ekonomik olarak bizlere ciddi getirisi olacak olan Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin Arsuz’da olması için girişimlerde bulunduk ve bu girişimlerimizden olumlu sonuçlar aldık. Bu projenin Arsuz’da hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Arsuz’un festivallerle anılmasını sağlayan ve bir çok festivalin de ilçede düzenlenmesine öncülük eden Arsuz Kaymakamı Musa Sarı’ya teşekkür eden Başkan Arslan,  “Turizm, bireysel anlamda dinlenme, eğlenme, keyif alma, yiyecekleri, müziği, mekanları keşfetmedir. Ekonomik anlamda gelir getirici bir hizmet sektörüdür. Arsuz’da da deniz, kum, güneş odaklı MASS turizmi yapılmaktadır. Bizler, çevreye duyarlı turizm anlayışının benimsenmesinden yanayız. Yatırımlar eksik, altyapımız yok. Yıllardır ihmal edilmişiz. Bu nedenle Arsuz’da turizm hakkettiği yerde değil! Bu konuda çözüm merci olan yerel ve mülki amirlere çok görev düşmektedir. STK’ların görevleri yapılmayanları dile getirmektir” şeklinde konuştu.

RUSYA’DA TEMSİLCİLİK ATAĞI

Başkan Arslan, Rus Turizm Seyahat Şirketi Ekatarina Direktörü Natali Onursal ve Hukuk Danışmanı Av. Mehmet Memişoğlu’nun derneğe Rusya’da temsilcilik açmak amacıyla üyelik başvurusunda bulunduğunu, Rus temsilciliğinin derneğe güç katacağını ifade etti.

SERİNYOL’DAN –MADENLİ’YE YOL

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz’un sadece güneyin değil, Türkiye’nin incisi olduğunu belirterek, “Arsuz yıllardır ihmal etilmiş bir kent. Samandağ – Arsuz yolu ve HADO Arsuz’a hayırlı uğurlu olsun. Havaalanına inen bir misafirimizin Arsuz’a ulaşması için Antakya, Belen ve İskenderun’dan geçmesi gerekiyor. Hâlbuki daha kısa bir yolumuz var. Serinyol – Madenli yolu. Bu yol programa alındı. İnşallah EXPO 2021’den öncede ulaşıma açacağız. Şu an projesi hazırlanıyor. Böylece turistlerimiz 25 dakikada Arsuz’a gelecek ve denizle buluşabilecek” dedi.

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven , ilçenin hakkettiği yere ulaşması için kamu kurumları ve sektör temsilcileriyle birlik ve beraberlik içerisinde, ortak akılla hareket ettiklerini ifade ederek birlikte güçlü olduklarını söyledi.

BİZ BİR BÜTÜNÜZ

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da Arsuz ve İskenderun’un bir bütün olduğunu ifade ederek, iki ilçe arasında oluşturulan güçlü bağlara dikkat çekti.

Soydan Soydaş’ın sahne aldığı gecede, protokol üyeleri ayrıca derneğe katkı veren yöneticilerine plaket takdim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arsuz, Güç, Birliği, Yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı