Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 16:32
 
Arsuz'dan “Çocuk İstismarının Affı Olmaz” haykırışı!
Arsuz Belediyesi, CHP İlçe Örgütü ve İskenderun Kadın Platformunun ortaklaşa gerçekleştirdiği bir basın açıklamasında bir kez daha “Çocuk İstismarının Affı Olmaz” denildi.
Yaşam Haberi
Arsuz'dan  “Çocuk İstismarının Affı Olmaz” haykırışı!

Arsuz Uluçınar Mahallesi Dr. Füsun Sayek Parkı’nda düzenlenen toplantıda ortak açıklamayı CHP ilçe Kadın Kolları Başkan Adayı Leman Yılmaz, okudu.

Küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarının hazırlandığı ile ilgili haberlerin basına yansıdığının belirtildiği açıklamada “Son çıkan haberlere göre, 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte. Bu çerçevede, kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. maddesinin 1. ve 2. fıkralarına 12 yaş sınırı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiştir” sözlerine yer verildi.

12 yaş sınırının neye göre belirlendiğinin ise kamuoyuyla paylaşılmadığına işaret edilen açıklamanın devamında “Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. Nitekim Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan, 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda “kız çocuğunun yaşını bilmediğini” savunan faili beraat ettirmiş ve Yargıtay da oy çokluğuyla bu kararı onamıştır” denildi.

İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemlerin hayata geçirilmesinin de istendiği açıklamada şunlar kaydedildi: “Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikâhını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dâhil edilmesi gerekmektedir. Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz Nafaka hakkımız için de mücadele etmeye devam edeceğimizi ilan ederiz,”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arsuz'dan, , “Çocuk, İstismarının, Affı, Olmaz”, haykırışı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı