SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 18:24
 
‘Arabistan’ın Türk Mallarına Boykotu yayılabilir!’
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur kısmi boykotun başta Hataylı olmak üzere, bölge ihracatçısı ve çiftçisini çok ciddi maddi kayıplar yaşattığını söyledi.
Siyaset Haberi
‘Arabistan’ın Türk Mallarına Boykotu yayılabilir!’

Suudi Arabistan’ın, 2 yıldır, çeşitli bahanelerle, Türk mallarını limanlarda bekleterek, çürüyecek aşamaya getirme uygulamalarının örtülü kısmi boykotu tam boykota dönüştürdüğüne işaret ediliyor. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansır, Suudi Arabistan’ın Türk Mallarına boykotuyla ilgili bir açıklama yaptı.

AMBARGO İHRACATI VURDU

 Kısmi boykotta dahi başta Hataylı olmak üzere, bölge ihracatçısı ile çiftçisini çok ciddi maddi kayıplar yaşadığını ifade eden CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur “Siyasi kriz öncesi 1 haftada Türkiye’den Suudi Arabistan’daki raflara ulaşan ürünler, ambargo uygulamasıyla 21-30 günde limanlardan çıkış yapabilir duruma geldi. Bu durum tonlarca ürünün çürüyerek çöpe atılmasına, ihracatçının yüz binlerce dolar zarara uğramasına neden oldu. Sorun çözüleceğine, günden güne artarak devam etti. Bunu ihracat rakamlarından da görüyoruz. 2017’nin 1 Ocak-31 Ağustos döneminde, yani siyasi kriz öncesi, 117,5 milyon dolar olan ihracatımız, 2020 yılının aynı döneminde 94,5 dolara indi. Hatay’ın Suudi Arabistan’a olan ihracatındaki düşüş 20’dir. Geçen yılın ilk 8 aylık dönemi ile bu yılın ilk 8 aylık döneminde Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatındaki düşün 16,24’dür” diye konuştu.

ÇÖZÜM BULUNMAZSA AMBARGO

DİĞER ÜLKELERE DE YAYILIR

Sorun çözüme kavuşturulmadığı takdirde, Suudi Arabistan’ın uygulayacağı tam ambargonun ittifak halinde olduğu Dubai, Bahreyn, Umman gibi ülkelere de yayılacağını vurgulayan CHP’li Güzelmansur “Bunun gerçekleşmesi halinde hem Hatay’daki hem Akdeniz bölgesindeki ihracatçıların iflası kaçınılmaz olacağı gibi, tarımdan kopan çiftçi sayısı daha da artar. Sorun sadece ihracatçı ve çiftçiyle de sınırlı kalmaz. Çünkü ihracatın sekteye uğraması sadece ihracatçıyı değil üreticileri, sandıkçıları, ambalajcıları, nakliyecileri ve daha pek çok sektörü de olumsuz etkiler. İşsizler ordusu daha da büyür. Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu ekonomik krizde bu sorunun çözümsüz bırakılması gibi bir lüksümüz yok” diye konuştu.

İKTİDAR NEDEN SESSİZ

İktidarın Suudi boykotu ile ilgili sessizliğine dikkat çeken Güzelmansur: “Ortada hukuksuz bir ambargo uygulaması var. İhracatçı, çiftçi perişan oldu. Ancak iktidar şimdiye kadar Suudi Arabistan’ın boykotuna ilişkin tek bir laf etmedi. Ne bir ‘Eyyyyy Suudi Arabistan’ lafı duyduk, ne misliyle karşılık verileceğine dair bir açıklama işittik. Ne de uluslar arası hukuka aykırı bu durum karşısında ilgili merciler nezdinde hak arayacaklarını bildirdiler. Bu sessizlik oldukça manidar” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Arabistan’ın, Türk, Mallarına, Boykotu, yayılabilir!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı