ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 13:12
 
Antakyalı Sanatçıdan ‘Barış ve Hayat’ sergisi…
Antakyalı heykeltıraş ve ressam Ayhan Tomak'ın 'Barış ve Hayat' adlı sergisi, 20. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde açılışını gerçekleştirdi.
Kültür Haberi
 Antakyalı Sanatçıdan ‘Barış ve Hayat’ sergisi…

Bu yıl 'Ahşap ve Cam' temasıyla 20.'si gerçekleşecek Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde birbirinden değerli sanatçılar eserlerini sergiledi. Festivalin en dikkat çekici sergilerinden biri özellikle ahşap yontu üzerine eğitimler de veren Ayhan Tomak'ın 'Barış ve Hayat' adlı heykel ve tasarım sergisi oldu.

 

Merakla beklenen 'Barış Ağacı' adlı eserini bu sergide ilk kez sanatseverlerle buluşturmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren, daha önce 'Hayat Ağacı' eseriyle de oldukça ilgi gören sanatçı Tomak, bu eseriyle dünyadaki barış ihtiyacına işaret etmek istediğini söyledi.

   

1995 yılından itibaren sanat hayatına devam eden heykeltraş ve ressam Tomak'ın sergisi 26 Temmuz Cuma akşamı Büyükçekmece Yeni Belediye Binası'nda saat 19.30'da yapıldı, 3 Ağustos'a kadar sanatseverler sergiyi gezerek eserleri inceleyebilecek.

 

AYHAN TOMAK KİMDİR?

1970 yılında Antakya’da doğdu. İstanbul Üniversitesinden mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında Ressam Erol Deneç önderliğinde kurulan İFAR Resim Grubu’nda yer aldı. 1991-1995 yılları arasında, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin diğer şehirlerinde karma sergilere katıldı. 1996 yılından sonra kişisel resim sergilerinin yanı sıra, iç mekan duvar resimleri yaparak sanat yolculuğuna devam etti. 2000’ li yıllardan sonra heykel çalışmalarına başladı.

 

Heykellerinde ahşabı temel malzeme olarak kullandı. Geçmiş yıllarda edindiği ahşap yontu ile ilgili bilgi ve deneyimlerini heykellerinde kullandı.

Gazete ve dergilerde illüstrasyonlar, kitap kapak tasarımları, TV dizilerine ahşap rölyef ve heykeller yaptı. Fonksiyonel sanat alanında, kendi tasarımlarının yanı sıra bu alanda çeşitli firmalara danışmanlık verdi.

2008 yılında Helsinki International Artist Association üyesi oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Antakyalı, Sanatçıdan, ‘Barış, ve, Hayat’, sergisi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı