Haber Detayı
28 Aralık 2020 - Pazartesi 17:04
 
Anadolu Üniversitesi’nin Sorusunun Yanıtı Hatalı
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi’nin Milli Mücadelede ilk kurşunun sıkıldığı günün 102. yıl dönümü olan 19 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirdiği sınavdaki sorunun şıklarını Meclis gündemine taşıdı.
Eğitim Haberi
Anadolu Üniversitesi’nin Sorusunun Yanıtı Hatalı

Sınavda, İnkılap Tarihi dersinde “Mondros Mütarekesi’nden sonra işgallere karşı ilk direnişin başladığı yer aşağıdakilerden hangisidir” sorusu sorulmuştu. Cevap şıklarında ise “Urfa/Şanlıurfa, Hatay/İskenderun, Adana, Antep/Gaziantep, Maraş/Kahramanmaraş” belirtilmiş ve doğru yanıtın ise “Hatay/İskenderun” olduğu açıklanmıştı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin sorunun yanıtının hatalı olduğunu belirtti.

 Şahin, “Milli Mücadelede ilk kurşun” olarak adlandırılan işgallere karşı ilk silahlı direniş olarak kabul edilen tarihi olayın, 19 Aralık 1918’de Hatay ili Dörtyol ilçesi Karakese Köyünde gerçekleştiği, 29 Ocak 1992 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından Hatay Valiliğinin 18 Aralık 1991 gün ve 2325/4407 sayılı yazısına cevaben gönderilmiş olan resmi yazısı ile onaylandığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

 ‘‘Genelkurmay uzmanlarınca ATASE Başkanlığı arşivinde gerekli incelemeler yapılmış olup, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra galip devletlerin yurdumuzda ilk işgal ettiği yerlerin İskenderun ve Dörtyol olduğu, buna bağlı olarak da ilk silahlı direniş hareketinin, İzmir'den 5 ay önce, Hatay Dörtyol'da 19 Aralık 1918'de, yiğit Dörtyolluların cesur evladı Mehmet Çavuş tarafından Karakese Köyü’nde atıldığını tespit edilmiştir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anadolu, Üniversitesi’nin, Sorusunun, Yanıtı, Hatalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı