Haber Detayı
03 Ekim 2020 - Cumartesi 15:58
 
“Amik ovası afetle değil bereketle sembolleşecek”
Hatay'da baraj ve arıtma tesisi açılışlarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reyhanlı Barajıyla, Amik Ovası artık afetlerle değil, bereketiyle sembolleşen bir yer olacağını söyledi.
Yaşam Haberi
“Amik ovası afetle değil bereketle sembolleşecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'ne Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla katıldı. 

Açılışları video konferansla gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 18 yılda bu çerçevede Hatay'a 3 milyar liraya yakın yatırımla 7 baraj, 3 gölet 13 sulama tesisi, 81 ıslah ve ayrıca halen 2 baraj ve göletin, 15 sulama tesisi ve 5 dere ıslahının inşasının sürdüğünü bildirdi.

Daha çok altyapı yatırımlarının bulunduğunu belirten Erdoğan “Halkımızla el ele gönül gönüle vererek Hatay'ı geliştirmeye kalkındırmaya devam edeceğiz. Bu eserlerin ülkemize ve şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Reyhanlı Barajı, Amik Ovası'nın taşkınlardan korunmasını ve sulanmasını sağlayacak önemli bir yatırımdır" dedi.

OVA BEREKETİYLE SEMBOLLEŞECEK

585 bin dekar arazinin çiftçilere gelir artışı sağlayacağını ve 52 binden fazla kişiye ilave istihdam sağlayacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Amik Ovası'nda afet riskinin de önüne geçilmiş olacaktır. Ortalama 7 baraja denk su toplama hacmi var. Geçen yıl 175 bin dekarı etkileyen su baskınlarının alanı 25 bin dekara kadar düşmüştü. Amik Ovası afetlerle değil bereketiyle sembolleşen yere dönüşecektir” diye konuştu.

Suriye sınırına yakın bir yerde 1977 yılında hizmete alınan Tahtaköprü Barajı'nı da 9 metre yükselttiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sulama alanını 453 bin dekara çıkarmış olduk. Bu projenin sulamada yıllık ekonomik faydası 350 milyon lira, enerji üretimindeki katkısı da 80 milyon liradır. Kapasite artışıyla birlikte 31 bin kişiye ilave istihdam sağlanacaktır. Toplam sulama alanı büyüklüğü 1 milyon 50 bin dekarı buluyor. Sulama projesinin ilk kısmını yatırım programına aldık, en kısa sürede inşasına da başlayacağız" şeklinde konuştu.

Üç farklı noktada düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans sistemiyle bağlandığı açılış törenine, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay milletvekilleri ile belediye başkanları da katıldı

AMİK OVASINDAN BEREKET FIŞKIRACAK

Yükseltilen Tahtaköprü Barajının açılışı öncesi konuşan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, burasının önemli bir baraj olduğunu belirterek yükseltilmesiyle beraber Amik ovasından bereket fışkıracağını ifade etti.

Ak Parti Milletvekili Sabahat Özgürsoy da, Çelik 55 milyon TL’ye mal olan Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi ile merkez ve Samandağ ilçesinde 16 mahalleye yılda 35,32 milyon metreküp arıtılmış içme ve kullanma suyu temin edileceğini aktardı.     

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Amik, ovası, afetle, değil, bereketle, sembolleşecek”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı