ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 13:26
 
Amanoslarda Gâvurören Antik alanına keşif…
Hatay’ın Dörtyol ilçesi’nde AKED (Amanos Keşif Derneği) üyesi doğasever Nazım Sönmez ile arkadaşları Osmaniye’nin Küllü sınırları içerisindeki Gavurören Antik alanını görüntüleyerek kamuoyu ile paylaştı.
Kültür Haberi
 Amanoslarda Gâvurören Antik alanına keşif…

Anadolu’nun gözden uzak köşelerinde define avcılarının insafına bırakılmış, varlığı bilinmeyen nice tarihi yerler, kendilerini gün ışığına çıkaracak kurtarıcı elleri sessizce bekliyor. Osmaniye Küllü sınırlarındaki Gâvurören kaya mezar Antik alanı da bunlardan biri. Amanos dağlarında keşiflerini sürdüren Nazım Sönmez ile arkadaşları ağaçlar ve çalılıkların kapattığı, definecilerin tahribatına maruz kalan ve turizme kazandırılacağı günü bekleyen yeri keşfe çıktı.

Defineciler hariç toplumun büyük bir kesiminin pek bilmediği Amanos dağlarında birçok tarihi ören yerlerin bulunduğunu belirten AKED üyesi doğasever Nazım Sönmez, onlardan birinin de Osmaniye Küllü sınırları içinde kalan ve definecilerin tahribatına maruz kalan ve turizme kazandırılacağı günü bekleyen Gavurören Antik alanı gezdiklerini söyledi.

Osmaniye’nin Küllü Köyü batısında, tek çıkışı olan, çok sarp ve geniş bir tepenin üzerinde, çok sayıda sarnıç olması nedeniyle halk arasında “Sarnıç” adıyla da bilinen kaya oyma mezarlar bulunan Gâvurören’e Küllü’den sonra 2 km kadar bir patika yolla ulaşılıyor.

Gâvurören de bunlardan biridir bilinmezlikten sıyrılmak için bilimsel bir araştırmaya kucak açmış, bekliyor. Şimdiye kadar hiç bir bilimsel ve arkeolojik araştırmanın yapılmadığı, antik literatürde adına rastlanılmayan ören yeri köylülerce “GÂVURÖRENİ” olarak adlandırılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Amanoslarda, Gâvurören, Antik, alanına, keşif…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı