SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 08:39
 
AK Parti MHP Oyları İle Kabul Edilmedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve 25 CHP’li milletvekilinin imzası ile orman yangınlarına erken müdahale ve ulaşım kolaylığı sağlanması amacıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan meclis araştırması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
Siyaset Haberi
AK Parti MHP Oyları İle Kabul Edilmedi

Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, doğal tahribatın önlenmesi, bir takım doğal afetlerin engellenmesi, oluşan afetlerin ise en az zararla atlatılmasının yanında oksijen kaynağı, ekolojik sistemin dengeleyici unsuru gibi işlevleri bulunan ormanlarda çıkacak potansiyel yangınlara erken müdahale edilmesi ve en az zararla yangınlara zamanında müdahale edilmesi amacıyla; ‘orman yollarının inşası ve yangın emniyet yollarının inşası faaliyetlerinin araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi ile ormanların korunması’ amacıyla meclis araştırma önergesi verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Şahin, Türkiye’de orman yol ağı planlaması çalışmalarına 1964 yılında başlandığını ve çalışmaların 1974 yılında sonuçlandırıldığını belirterek, bu planlarda salt prodüktif ormanların işletmeye açılmasının amaçlanmış olması, baltalık ve bozuk ormanlarda yapılacak üretim ve ağaçlandırma çalışmaları ile orman yangınları ile mücadele çalışmalarının göz önünde tutulmasının bu planların revizyonunu gerektiren yeni düzenleme ile toplam orman yolu gereksinimin 201 bin 810 km olarak belirlendiğini söyledi.

Türkiye’de özellikle yaz aylarıyla birlikte orman yangını haberlerin peş peşe geldiği ve AKP hükümetin orman yangınlarına yaklaşımının yangınlar çıktıktan sonra müdahale etmek üzerine kurulu olduğunu eleştiren Suzan Şahin, ‘‘Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2019’un başından bugüne kadar toplam 1.965 orman yangınına müdahale edilmiş ve orman bitkileri ile hayvanlarının telef olduğu bu yangınlarda toplam 5 bin 469 hektar vatan toprağı kül olmuştur. Yüzde 96’sı insan kaynaklı çıkan orman yangınlarının önlenmesi adına insan ve orman arasında olumlu, sevgiye ve anlayışa dayalı bir ilişki kurmak için politikalar izlenilmeliyken aksine, bundan uzaklaşıp, orman yakmayı teşvik eden hükümler düzenleniyor. Meclise gelen son yargı paketiyle Anayasaya aykırı olarak Seri Muhakeme Usulünün uygulanacağı katalog suçlar kapsamına, kasten orman yangını çıkarma suçunun da dahil olduğu TCK 170  alınmıştır. TCK 170 katalog suçlar kapsamında iken, taksirle işlenen suçlar, yani TCK 171 kapsam dışında bırakılmıştır. Yani AKP ve MHP oyları ile kanunlaşan yargı paketiyle hükümet kasten orman yakana daha az ceza, taksirle yangın çıkarana daha çok ceza verilmesini düzenlenmiştir. Bu resmen sağlıklı çevre, sağlıklı yaşamın yağmalanmasına göz yummak, rant amaçlı kasten orman yakmaya teşvik etmektir.’’ ifadelerini kullandı.

TBMM kürsüsünden milletvekillerine seslenen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, toplum ve çevre sağlığının, yaban hayvan ve bitki hayatının korunması, yaşamın hayat kaynağı olan su ve bitki popülasyonunun dengesi konularının siyasi partiler üstü konular olduğunu, gelecek nesillerin emaneti, ülkenin akciğerleri olan ormanlara meclis çatısı altındaki 600 vekilin de dört elle sarılması gerektiğini söyleyerek, basında ve sosyal medyada eleştirilere konu olan rant amaçlı orman yangınları ile bu yangınlar sonrası hükümet yanlısı müteahhit ve iş insanlarının yangından zarar gören alanlara otel, konut, tatil köyü yapması konusunun Türkiye’nin kanayan yaralarından bir olduğu, özellikle turizm bölgelerinde çıkan yangınlar sonrası yanan alanların yangınları teşvik eder gibi imara açılması ve ormanları betonlaşmasına göz yumulmasını eleştirdi.

Orman yangınlarının en az zararla söndürülmesini amaçlayan önergeye kabul oyu verilmesini isteyen Şahin’in TBMM’deki tüm milletvekillerine hitaben söylediği ‘‘Son 5 yılda yaklaşık 50 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanımızın kül olduğunu ve Anayasanın 169. maddesi ile  6831 sayılı Orman Kanunu'na göre ormanların korunmasının devletin güvencesi altında olduğunu bir kez daha hatırlatarak, yüce meclisi ve siz değerli milletvekillerin vicdanlarını saygıyla selamlıyorum. Gelecek nesillerin bizlere emaneti olan ormanların korunması için bugün bu önergeye vereceğiniz kabul oyunun çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız en büyük miras olacaktır.’’ sözlerine rağmen önerge AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, MHP, Oyları, İle, Kabul, Edilmedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı