Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 13:37
 
Afrin Çayı’ndan gelen su baraja aktarıldı.
Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, 50 yıllık hayali gerçekleştiren ‘Reyhanlı Barajı’na Suriye Afrin Çayı’ndan gelen su verilerek tarihi bir gün yaşandığını söyledi.
Yaşam Haberi
Afrin Çayı’ndan gelen su baraja aktarıldı.

Baraja ilk su bırakılması nedeniyle düzenlenen törene AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Kaymakam Ali Candan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, DSİ 63. (Hatay) Şube Müdürü Mehmet Ekinci, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yumuşak, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu ve mahalle muhtarları katıldı.

 

50 YILLIK HAYALİMİZİ

GERÇEKLEŞTİRDİK
Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Afrin Çayı’ndan gelen suyun Reyhanlı Barajı’na aktarılmasının Hatay için tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak, “Bu gün mutlu bir gündeyiz. 50 yıllık hayalimizi gerçekleştirdik. Hatay’ın ve Reyhanlı’nın gurur projesini hayata geçirdik. Afrin Çayı’ndan gelen suyu Reyhanlı Barajı’na veriyoruz, hayırlı olsun” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A

TEŞEKKÜR ETTİ…

Reyhanlı Barajı’nın gerçekleşmesinde emeği geçen ve yakından takip eden başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanına, DSİ Genel Müdürlüğüne ve ekibine teşekkür eden Şanverdi, aslında bu projenin 2015 yılında bitirilmesinin planlandığını ancak firmaların birbirlerine açtıkları davalardan ötürü biraz geciktiğini söyledi.

 

600 BİN DEKAR ARAZİ SULANACAK

Afrin Çayı’ndan gelen suyun Reyhanlı Barajı’na verilen su ile bölgede 600 bin dekar arazinin sulanacağını, 200 bin dekar arazinin de  taşkınlardan korunacağını belirten Şanverdi, geçen yıl Hatay Havalimanının çevresinin sularla kaplandığını ve Amik Ovası’nın sıkıntılı günler yaşadığını aktardı.

 

Reyhanlı Barajının tarımsal sulamanın yanı sıra taşkınları da önleyeceğini ifade eden Şanverdi “Bundan sonra da bu sorunları en aza indirmek için mücadelemiz devam edecek. Ayrıca baraj alanı çevresinde bulunan Mehmetbeyli Mahallesi sakinlerimizi mağdur etmemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Reyhanlı Belediyesi olarak 15 Ocak’ta parsel dağıtımını gerçekleştirecek ve Reyhanlı Kaymakamlığımız da evi olmayanlara kira bedeli ödeyecek. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz” diye konuştu.

 

HATAY’IN EN BÜYÜK BARAJI

Öte yandan, DSİ 63. Şube Müdür Mehmet Ekinci, Reyhanlı Barajı’nın Hatay’ın en büyük Projesi olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Barajın göl sahası bitti, en büyük su kaynağı ise Afrin ve Karasu nehirleridir. Bu nehirlerden gelecek su baraja aktarılacak. Barajın kendi su kaynağı yoktur. Afrin Çayı’ndan gelen suyu veriyoruz. Baraj, bundan sonra yazın Amik Ovası’nın susuzluğuna çare olacak,  kışın ise taşkınların önüne geçmiş olacak. Toplanan su ile birlikte aynı zamanda Türkiye’nin en büyük regülâtörü de yapılıyor. Toplam 26 kapaktan oluşuyor. Türkiye’nin en büyük iletim kanalını da yapıyoruz. Saniyede 1534 ton suyu Afrin Çayı’ndan alacak ve baraj sahasına aktarmış olacak. Regülatörü de otomasyon siteme sahip olup 20 milyon metreküp su temin edecek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afrin, Çayı’ndan, gelen, su, baraja, aktarıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı