ugur okullari - destop
Haber Detayı
10 Kasım 2019 - Pazar 18:19
 
8 Ay 8 şehir projesiyle Nevşehir gezisi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin, ‘cennet vatan ülkemiz’ Türkiye’nin coğrafi, tarihi ve kültürel özelliklerini öğrencilerle birlikte keşfetmek amacıyla başlattığı 8 Ay 8 Şehir projesinin bu ayki durağı Nevşehir oldu.
Eğitim Haberi
8 Ay 8 şehir projesiyle Nevşehir gezisi

Nevşehir gezisine farklı sınıflardan 25 öğrenci ve idareci katıldı. Okul Müdürü Kadiriye Yırtıcı, eğitim-öğretim yılı başında yapılan toplantıda böyle bir proje yapmaya karar verdiklerini belirterek “Okulumuzda, eğitsel amaçlı olarak geçtiğimiz yıllarda da değişik illerimize geziler yapıyorduk. Yıl boyunca tek gezi yapıldığı için bazı öğrencilerimiz gezilerimize katılamıyordu. Şimdi hem şehirleri, hem de tarihleri esnekleştirip, her ay bir şehre gezi yapmak için böyle bir proje yapalım dedik. Amacımız, öğrencilerimizin, tarihi ve doğal güzellikleri yerinde görüp, farklı bilgileri yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak. Bu amaç altında, projemize devam ediyoruz. Geçtiğimiz ay Ankara gezisi yapmıştık. Projemize,  Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Konya ve Çanakkale ile devam edeceğiz” diye konuştu.

Projenin yürütülmesinden sorumlu müdür yardımcısı Hanefi Zobar, okulda eğitimin dört duvar arasından çıkması gerektiğini hatırlatarak “Toplam 25 öğrenci ve öğretmenimizle gezimizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan, Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da eğlence ve bilgi dolu bir gün geçirdik. Profesyonel rehber eşliğinde, öğrencilerimiz Coğrafya, Tarih ve Dinler Tarihi dersini gün boyunca doğal ortamlarda işledi. Bazı öğrencilerimiz, ülkemizi ziyarete gelen turistlerle, İngilizce, Korece hatta Fince konuşmaya çalıştı” dedi.

Bilginin kalıcı olması için bu tür etkinliklerle öğrencileri desteklemeye çalıştıklarını vurgulayan Zobar, okul-veli-öğrenci işbirliğinin de önemli bir unsur olduğuna inandıklarını, gezilerine desteklere için, okul idaresine, öğretmenlere, velilere ve kıymetli öğrencilere teşekkür etti.

Nevşehir gezisinden duyduğu memnuniyeti dile getiren 12. sınıf öğrencisi Meryem Altun, Okul idaresi tarafından düzenlenen bu güzel etkinlik için, idare ve öğretmenlerine teşekkür ederek bu tür etkinliklerle ve gezilerle öğrenilen bilgiler daha kalıcı hale geldiğini, Kapadokya gezisinin hayatında güzel bir hatıra olacağını kaydetti.

12. sınıf öğrencilerinden Rojin Ezgi Kaya da, geziden çok memnun kaldığını, Öğretmenlerin kıymetli zamanlarını ve bilgilerini kendileriyle paylaştığını rehberin de gezdikleri yerde birçok tarihi bilgi verdiğini ifade etti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 8, Ay, 8, şehir, projesiyle, Nevşehir, gezisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı