ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 08:30
 
40 yıldır Topraktan Tandır Yapıyor
Hatay’ın Kumlu ilçesinde, Kaymakamlıkça Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından topraktan ekmek tandırı yapımı ile ilgili unutulmaya yüz tutmuş sanatsal kültürü yaşatmak için harekete geçildi.
Kültür Haberi
40 yıldır Topraktan Tandır Yapıyor

Kumlu ilçesinde 61 yaşındaki Fatma Geçen, dedesi ve ninesinden gördüğü, biberli ve sade ekmek yapımında kullanılan topraktan tandır yapma geleneğini tam 40 yıldan bu yana sürdürüyor. Geçen, Amik Ovası’nda killi toprakları su karıştırarak çamur haline getirdikten sonra, dere ve nehir kenarlarından topladığı kamışların tüyleri ile de harç yaptıktan sonra uzun uğraş sonucu ekmek yapımında kullanılan tandır haline getirdiğini anlattı.

Tandır yapımının, daha çok el yordamı gerektiren bir iş olduğunu söyleyen Fatma Geçen;

“Amik Ovası’ndan getirdiğim killi toprakları çamur haline getiriyorum. Dere ve nehir kenarlarından aldığım kamışların tüyleri ile harç yaparak tandır haline getiriyorum. Kışın kuruması uzun sürse de tamamlandıktan sonra tanesini 140-150 Liraya satıyorum. Bu işi dedem ve ninemden öğrendim, 40 yıldır sürdürüyorum” dedi.

GELENEGİ YAŞATMAK İÇİN KURS AÇILACAK

Unutulmaya yüz tutmuş alın teri mesleklerin gün yüzüne çıkarılması için Kaymakamlık olarak bir dizi çalışmalar içerisinde olduklarını belirten Kumlu Kaymakamı Ercan Kayabaşı, Kumlu ilçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Duman Yurtseven’den tandırın tarihi ve özellikleri ile ilgili bilgi aldı. Kaymakam Kayabaşı daha sonra yaptığı değerlendirmede;

“Toprak tandırı diğer bölgelerde üretilen tandırlardan ayırt edilen özelliği Amik Ovası’nın bereketli killi toprağı ve yöremizin güzel kamışlarının tohumlarının harç edilmesi ile üretilmektedir. Uzun ömürlülük açısından diğer muadillerine göre ön plana çıkmaktadır. Unutulmaya yüz tutmuş bu eseri tekrar hayata kazandırmak, üreticilerimize gelir temin etmek ve kültürel değerimizi yaşatmak adına Kumlu Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Müdürlüğü çerçevesinde kurslar açmak suretiyle hem üreticilerimizin sayılarını arttırmayı ve hem de bu kültürel mirası devam ettirmeyi hedefliyoruz.

TANDIRDA BİBERLİ EKMEK

Bu arada, el emeği ve göz nuru ile hazırlanan tandırlarda yöre halkı özellikle biberli ekmek ile sade yapıyor. Biber, kekik, soğan, sarımsak ve zeytinyağının karışımı ile ortaya çıkan karışım kadınlar tarafından hazırlanan un hamurunun üzerine sürülerek içerisinde ateş olan tandırın kenarlarına yapıştırılıyor. Oldukça kızgın olan ateşte kısa sürede pişen sade yada biberli ekmek yine yöre halkı tarafından iştahla yeniyor. Kumlu’da evlerinin önünde yakılan tandırda biber ve sade ekmek yapan Fatma ve Meryem İlkbahar Hatay’a özgü olan tandırda yapılan ekmelerin oldukça lezzetli olduğunu söylediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 40, yıldır, Topraktan, Tandır, Yapıyor,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı