ugur okullari - destop
Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 17:23
 
4 yavru kirpiye 2,5 ay annelik yaptılar...
Hatay’da henüz bir-iki günlük dört yavru kirpinin bakımını üstlenen Hasibella ile Nurseli İnan 2,5 aylık zorlu bakım sürecini tamamladıktan sonra, yetişkin hale gelen kirpiler doğaya salındı.
Yaşam Haberi
4 yavru kirpiye 2,5 ay annelik yaptılar...

Yol yapım çalışması sırasında işçiler tarafından buluna henüz 1/2 günlük ve gözleri kapalı 4 yavru kirpi, DKMP (Doğa Koruma ve Milli Parklar) Şubesi ile koordine halinde bakımları Hatay Tabiatı Koruma Derneği üyelerine teslim edildi.

Hasibella ve Nurseli İnan tarafından evde bakılan 4 yavru kirpi, 2,5 ay boyunca kirpilere adeta annelik yaptılar. Yedi Mayis'ta henüz 1/2 günlük iken teslim almış, DKMP Hatay'ın kontrolünde bakımlarını Dernek üyeleri Nurseli ve Hasibella İnan şefkatli sevgi dolu ilgi ve bakım sonrası dişler çıktı, kulak ve gözler de açıldı. Ayaklar yere sağlam basmaya başladı.

Henüz gözleri dahi açılmamışken, bakımı çok zor bir süreç olan yavru kirpileri enjektör yardımıyla laktozsuz süt, mamalarla besleyerek büyüttüler. Hasibella ve Nurseli İnan gerçek birer anne gibi yedirip içirip gözlerinin önünde büyüyen 4 yavru kirpi ile oynadılar. Altlarını temizleyip banyo yaptırdılar. Sohbet bile ettiler. Kirpiler büyüdü gelişti üç erkek bir dişiden oluşan aile, kendilerine bakacak düzeye geldi. Biri dişi 4 kirpi, onlara annelik yapan Hasibella ve Nurseli İnan ile birlikte DKMP Hatay şube ekipleriyle doğaya salınma işlemi gerçekleştirildi.

Nurseli İnan, 4 kirpi yavrusunun bakımının bir buçuk ay boyunca 2 saatte bir besleyerek geçtiğini ifade ederek “Tuvaletlerini aynı şekilde kedilere yaptığımız gibi ıslak pamukla uyararak tuvaletlerini yaptırdık. İkinci aya geçtiğimiz zaman takviye mamalara geçtik. Daha sonra balkonda onlara doğal bir ortam yaratmaya çalıştık. Zor bir süreç, bir kirpi alayım besleyeyim asla söz konusu olamaz. Çünkü bunların hem yedi doğa, çok zor bakımı. Çok mutluyuz sağlıklı bir şekilde doğaya saldığımız için” diye konuştu.  

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç Kirpilerin büyüyüp, geliştiğini üç erkek bir dişiden oluşan ailenin kendilerine bakacak düzeye geldiklerin belirterek “Artık onlar kendilerine yeten 4 kirpi oldular ve ait oldukları doğal ortama salım işlemi DKMP Hatay şube ekipleri ile birlikte yapıldı. Yaklaşık 2,5 aydır adeta annelik yapan Hasibella ve Nurseli İnan ayrıldıkları için üzgündü. Gönül emek ve fedakarlık sonucu 4 canın kurtulmasına vesile olan tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkürler” dedi.        

         

Kaynak: Editör:
Etiketler: 4, yavru, kirpiye, 2,5, ay, annelik, yaptılar...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı