Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 12:39
 
3.649 fıstık çamı fidanını toprakla buluşturdular…
Hatay Tabiatı Koruma Derneği de li genelinde üç farklı noktada, Serinyol, Samandağ ve Kırıkhan ağaçlandırma sahalarında 3,649 fıstık çamı fidan dikimi gerçekleştirerek ‘Geleceğe nefes’ kampanyasına katkı sundu.
Yaşam Haberi
3.649 fıstık çamı fidanını toprakla buluşturdular…

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Koordinesinde Türkiye çapında 2023 farklı noktada 1 milyon kişinin katılımıyla bir gün içinde 11 milyon fidan dikimi etkinliği kapsamında Hatay Tabiatı Koruma Derneği tarafından fidan dikimi organizasyonu düzenlendi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Hatay Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Çaparali, Koruma Şirketler Grubu Kırıkhan Tesisler Müdürü Bayram Atalının lojistik destekleri ile yaklaşık 350 üye, gönüllü ve aktivist etkinliğe ilgi gösterdi.

 

3.649 FISTIK ÇAMI FİDESİ TOPRAKLA BULUŞTU

Ağaçlandırma etkinliğine tüm bölgelerde olduğu gibi Kırıkhan’da geniş katılım sağlandı. Siyaset bürokrasi dünyası öğrenci grupları yerel halk akın akın ağaçlandırma bölgesinde fidan dikimine destek verdiler. Kırıkhan ağaçlandırma sahasında dernek gönüllüleri ile Kırıkhan orman işletme şeflik görevlilerinin koordinesi ve rehberliğinde 3.649 fıstık çamı fidesi toprakla buluşturuldu.

 

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Abdullah Öğünç, fıstık çamlarının 20-25 m kadar boy yapabildiğini belirterek “Hızlı büyüyen bir ağaç, uzun, koyu yeşil ibrelidir. Kozalakları büyük ve ağırdır. Üç yılda olgunlaşır ve yenebilir çam fıstığı verir. Bu bağlamda kırsalda yaşayan vatandaş içinde ek bir gelir kapısıdır. Ayrıca yangında dayanıklıdır. Çam fıstığının Pek çok alanda kullanımı var. Tohumlarının besin değeri çok yüksek. Bu nedenle savaş yıllarında askerlere yedirilmiştir. Bal ile ezilmesi ile elde edilen macun kuvvet verici olarak kullanılmaktadır. Bronşit, verem ve diğer akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Bazı yemeklere konulur. Mutfağımızda zeytinyağlı dolmalarda ve un helvasında kullanılmaktadır. Harika tat verir” diye konuştu.

 

Kırıkhan’da ekilen fidelerin kontrol ve bakımlarının Orman İşletme müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yine dernekleri tarafından düzenli olarak yapılacağını kaydeden Öğünç “Kırıkhan halkı fidelere ve tek dinlence yerleri olan mesire yerine mutlaka sahip çıkmalı bu bölgemizde gelişigüzel yapılaşmalara ve kirliliğe birlikte dur demelidir. Kırıkhan ağaçlandırma sahasında herkes gittikten sonra sahanın çöplerin toplanması ve ekilen fidelerin genel kontrolu dernek üyelerimiz ve Kırıkhan Orman işletme şefliğinde görevli ekipler tarafından yapıldı” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3.649, fıstık, çamı, fidanını, toprakla, buluşturdular…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı