ugur okullari
Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 17:42
 
11 Büyükşehir Belediye Başkanından ortak açıklama
Aralarında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın da bulunduğu 11 Büyükşehir Belediye Başkanı covid-19 salgını ile mücadeleye vurgu yaparak ortak açıklama yaptı.
Siyaset Haberi
11 Büyükşehir Belediye Başkanından ortak açıklama

İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Tekirdağ, Antalya, Hatay, Mersin, Muğla, Aydın ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlarının altına imza attığı ortak açıklamada dünya ve ülke olarak siyaset üstü davranmayı gerektiren olağanüstü bir dönemden geçildiğine dikkat çekildi.

 

Çağın bu büyük felaketi karşısında, kamunun tüm kurumlan olarak bir araya gelmek ve sorumlu davranmak gibi bir görevlerinin bulunduğu bilincinde olduklarının altının çizildiği ortak açıklamada “Bu anlamda siyaset dışı davranmak bizler için bir tercih değil, açık bir mecburiyettir. Söz konusu felaketi durdurmak, hasarları ortadan kaldırmak ve mağdur olanların mağduriyetine yetişmek için işbirliği yapmak, sadece kamu görevi değil, vicdani bir sorumluluktur Bizler de bu niyetle yola çıktık ve her türlü teşekkürü hak eden vatandaşlarımızın talebi üzerine kampanya başlattık” dendi.

 

BAĞIŞ ÇAĞRISI YAPTIK

Belediye başkanlar olarak görevlerini yaparken, felaketin büyüklüğü karşısında bütçelerini aşabileceklerini öngördüklerini belirtilen ortak açıklamada “Çünkü devam eden bir salgınla karşı karşıyaydık ve hasarın nerelere ulaşabileceğini düşünüp tedbir geliştirmek durumundaydık. Bu nedenle insanlarımızın, işte böyle günlerde bizi bir kılan, millet kılan, kardeşlik ve dayanışma ruhuna güvenerek bağış çağrısı yaptık. Çanakkale’de düşmanına bile su verecek kadar merhamet sahibi milletimiz, kendi kardeşine elbette yetişecekti ve biz de elbette buna aracılık etmeyi emir sayacaktık. Ancak tamamen iyi niyetli ve samimi bu çağrımız karşılık bulmaya başlamışken, bu kampanyamız ‘Belediyeler bağış alabilir mi, alamaz mı?” tartışmasının sonucu olarak durduruldu. Belediyelerin ‘bağış’ kabul etmesi tamamen yasalken, İçişleri Bakanlığı’nın yıllardır belediyelerce yapılan uygulamayı ‘yardım’ kapsamına sokarak anlaşılması imkânsız bir gerekçeyle engellemesi, hiçbir fayda sağlamayacak, sadece yardım bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini arttıracaktır” diye kaydedildi.

SİYASİ KAMPLAŞMAYA ALET OLMAK İSTEMİYORUZ

Mağdur milyonlarca insana yeni mağdurlar eklenirken bu konuda ‘kim haklı kim haksız’ tartışmasına girecek ve insanlar çare beklerken zaman kaybedecek durumda olmadıklarına vurgu yapılan açıklamada “Bu hususu kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakıyoruz. Bu hassas durumun, siyasî kamplaşma çabalarına alet edilmesini istemiyoruz. Yardım niyetiyle yola çıktıktan sonra doğabilecek siyasî karı veya zararı hesaplayacak halde hiç değiliz.

İnsanlarımızın mağduriyeti giderilsin de siyasi kar kimin olacaksa olsun, o da önemli değil. Yeter ki bütün bir ülke olarak, bütün kurumlar olarak hep birden sadece elimizi değil, vücudumuzu taşın altına sokalım. Bizlerin ‘haklı-haksız kavgası yapmak yerine, ekmeksiz kalanlara ekmek götürmek, ihtiyacı olanın gururunu kırmadan cebine hayatını sürdürebileceği kadar para koyabilmek, aç açıkta bırakmamak, zor zamanına eşlik etmek, kardeşinin iyiliğiyle buluşturmak, yaralarımızı karşılıklı sarmak, birbirimize nefes olmak gibi bir önceliğimiz, kutsal bir görevimiz ve yaz geçilmez bir derdimiz var” görüşlerine yer verildi.

11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, sorumluluklarının bilincinde ve bu tartışmalara asla girmek istemediklerinin altının çizildiği açıklama şöyle devam etti: “Ülkemizin bir an önce bu felaketten kurtulması için, kentlerimizde etkilenmiş kim varsa, hiç ayrım yapmadan, en küçük hücrelere kadar ulaşıp devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte onların mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz. Şu kara günlerinde arkalarında devleti görmek isteyen mağdurlara yetişmek bizlerin de üzerine düşen borçtur. Söz konusu gereksiz tartışmayı tekraren kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakırken, küresel yangına dönmüş salgın felâketi karşısında halkımızın yanında olacağımızı ve her türlü yardımı kendilerine ulaştırma konusunda kararlılığımızın sürdüğünün bilinmesini istiyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 11, Büyükşehir, Belediye, Başkanından, ortak, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı