ugur okullari
Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 15:46
 
10 yıldır çektiği ağrıları ‘ERCP’ ile son buldu…
Yaklaşık 10 yıldır aralıklarla gelen karın ağrıları yaşayan ve safra yolunda darlık saptanan 44 yaşındaki A.K., İskenderun Palmiye Hastanesi’nde ERCP yöntemiyle sağlığına kavuştu.
Sağlık Haberi
10 yıldır çektiği ağrıları ‘ERCP’ ile son buldu…

İskenderun Palmiye Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastrohepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz tarafından, karın ağrıları, safra yolunda daralma saptanan hastaya ERCP (Endoskopik Retrograt Kolanjio Pankreotografi) yöntemi uygulandı.

Yaşadığı ağrılardan ötürü birçok sağlık kuruluşuna başvuran ve tedavi gören A.K., artan şikâyetleri nedeniyle Prof. Dr. Şerif Yılmaz’a başvurdu. Prof. Yılmaz’ın uyguladığı ERCP sayesinde sağlığına kavuşan A. K, böyle özellikli bir işlemin Hatay’da yapılıyor olmasından memnuniyetini dile getirdi.

“SAFRA YOLLARI TEDAVİSİNDE

ERCP YÖNTEMİ”

Uyguladığı ERCP yöntemi ile ilgili bilgiler paylaşan Prof. Dr. Şerif Yılmaz ise, ERCP, safra yolları ve pankreas hastalıklarına yönelik uygulanan endoskopik bir operasyon olduğunu belirterek “Bu işlemi yoğunlukla safra yoluna düşen taşların çıkarılmasında uygulamaktayız. Bunun yanında safra yolları ve pankreas darlıkları, safra kaçakları ve kanserlerinde kullanılan bu operasyon, ameliyathane koşullarında duodenoskop denilen kameralı endoskopik sistem ve C kollu skopi cihazı yardımıyla gerçekleştirilmektedir” dedi.

İşlemde; ilişkili kanama, delinme ve pankreas iltihabı gibi komplikasyonların görülmesi son derece düşük oranda olduğunun altını çizen Yılmaz “Bu işlemin şehrimizde güvenle yapılıyor olması; halkımız için hem ekonomik, hem de sosyal avantajlar sağlamaktadır. Hastalar daha ileri merkezlere gitmek zorunda kalmadan bu hizmetten yararlanabilmektedirler” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, yıldır, çektiği, ağrıları, ‘ERCP’, ile, son, buldu…,
Yorumlar
Haber Yazılımı