Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 17:03
 
“10 Ekim’i unutmadık, unutturmayacağız”
Başkentte 10 Ekim 2015 tarihinde Türkiye’nin en kanlı bombalı saldırıda yaşamlarını yitirenleri anmak üzere İnsan Hakları Derneği İskenderun Şubesi basın açıklaması yaptı.
Siyaset Haberi
 “10 Ekim’i unutmadık, unutturmayacağız”

İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk yaptığı açıklamada 10 Ekim’i unutmadıklarını, unutturmayacaklarını vurgulayarak “Bundan tam 4 yıl önce ülkemizi yaşanmaz hale getiren çatışma ortamının sona erdirilmesi ve barışın tesis ettirilmesi için emek örgütleri tüm yurttaşları, emek barış demokrasi mitingi için Ankara’ya davet etmişti. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik, saat 10.04 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı” dedi.

İŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen bu kanlı saldırı sonucunda İskenderun’dan arkadaşları Fevzi Sert’in de aralarında olduğu 103 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Coşkun Selçuk “500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 10 Ekim davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Üç yıldır her duruşmada katliamda ihmali olan kamu görevlilerin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanmaları gerektiğini dile getirdik. Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerini vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.       

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “10, Ekim’i, unutmadık,, unutturmayacağız”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı