Toplu açılışlar öncesi yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay'a aktarılan sosyal yardım miktarını yıllık 1.3 milyar liraya ulaştırdıklarını belirterek “Sağlıkta 14'ü hastane olmak üzere 45 adet sağlık tesisi inşa ettik. 23 sağlık tesisimizin yapımı devam ediyor. 660 yataklı İskenderun Devlet Hastanesi'nin projesi devam ediyor. 8 bin konut projesini hayata geçirdik. 6 millet bahçesi projesini başlattık” dedi.

 

Hatay'a 7 baraj ve 3 gölet inşa ettiklerini vurgulayan Erdoğan “Bu baraj aynı zamanda Hatay şehrimizi ve Amik Ovası'nı taşkın afetine karşı da koruyacaktır. Karasu Kanalı'nın da bir an önce tamamlanmasını sağlayacağız. Hatay'ın yarım asırlık hayali olan Tahtaköprü'yü yükselteceğiz. Hataylı çiftçilerimize bugüne kadar 3 milyar liralık tarımsal destek verdik. PKK tarafından yakılan ormanlarımızı çok daha fazlasıyla yeniden yeşillendirmek için kolları sıvadık. 4 yeni Organize Sanayi Merkezi, 2 Teknopark kurduk. Sadece özetinin özeti şeklinde anlatsak bile hizmetler saymakla bitmiyor. Biz hizmet siyaseti yapıyoruz. Biz boş teneke gibi gürültü çıkarmıyor, eser inşa ediyoruz. Biz demokratlık görüntüsü altında faşistlik yapmıyor, herkesin özgürlüğünü teminat altına alıyoruz. Çünkü biz bu ülkeyi aşkla seviyoruz” diye konuştu.

 

BOTAŞ’ın Dörtyol Terminali’ndeki yüzen LNG depolama ve gazlaştırma tesisine sahip Ertuğrul gemisinin kendi sınıfında son teknoloji ile inşa edildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “İhtiyaca göre Dörtyol veya Saroz terminallerinde günlük 28 milyon metreküp kapasitesi ile gazlaştırma işlemi yapabilecektir. Uzunu 295 metre, genişliği 46 metre olan bu gemi, gazlaştırma kapasitesi itibari ile ülkemizin doğalgaz ihtiyacının yüzde 10’dan fazlasını karşılama imkanına sahiptir. Boru hatlarına bağlı kalmadan doğalgaz kullanabilmemizi sağlayacak Ertuğrul gemisi, özellikle kış aylarındaki dalgalanmalara karşı ülkemize önemli bir esneklik kazandıracaktır. Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgazı 2023’ten itibaren kullanmaya başladığımızda bu konudaki rahatlığımız çok daha artacaktır. BOTAŞ vasıtası ile ülkemize kazandırdığımız bu yatırımın da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

ANTAKYA MOBİLYACILAR SANAYİ SİTESİ

Resmi açılışını yapacakları bir başka eserin de, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi olduğunu aktaran Erdoğan şunları söyledi: “Ülkemizin önemli mobilya üretim ve ahşap işlemeciliği merkezleri arasında yer alan açılışını yapacağımız Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ile bu alanda yeni bir atılım yapacağına inanıyorum. Şehrin muhtelif bölgelerinde, çoğu da uygun olmayan yerlerde ve verimsiz şartlarda çalışan mobilyacılarımız topla 200 bin metrekare kapalı alana sahip bu sitede en modern şartlarda üretime devam edecektir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile hayata geçirilen bu projenin şehrimize ve sektöre hayırlı olmasını diliyorum.”