İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, bakanın tüm valiliklere bilgi verdiğini ve Ticaret İl Müdürlüğü ile valilikten gelecek açıklamayı beklediklerini belirterek “1 Temmuz 2024 tarihi itibari ile yürürlüğe giren yasa gereği, haftada 1 gün tatil olayımız gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bakanımız bütün valiliklere bilgi vermiştir. Bu şekilde biz esnaflarımızın görüşlerini ve fikirlerinin talebi doğrultusunda 3-4 beyan şekilde ticaret il müdürlüğüne ve valiliğe görüşümüzü ilettik. Valimizden ve Ticaret Müdürlüğü’nden o görüşümüzün ve fikirlerimizin sonucunu bekliyoruz. Sonuç gelir gelmez esnafımızı bilgilendireceğim” diye konuştu.

Başkan Özyiğit, Türkiye’de model olan projeyi Eğitim Maratonu’nda anlattı Başkan Özyiğit, Türkiye’de model olan projeyi Eğitim Maratonu’nda anlattı

Valilik onayı sonrasında esnafların yasaya uyması gerektiğini de hatırlatan Oda Başkanı Tabaş, cezaların ağır olabileceğini dile getirerek “Lütfen gelecek karar doğrultusunda uygulama yapalım çünkü cezalar ağır. Hiçbirinin saçının bir teline zara gelmesini istemiyorum.  Sanıyorum ki ceza şartları çok ağır olacak. O açıdan dolayı lütfen dikkat etsinler, yasaya uysunlar” dedi.

Yasanın 2022 yılında Resmi Gazete’de yayınlandığı ve yürürlüğe girdiğini ifade eden Odanın Kuaförlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Akıncı ise, “Fakat 2022‘den sonra defalarca ertelendi. 2024’ün 1 Temmuz’unda tekrar gündeme geldi. Normalde 1 Temmuz 2024 tarihi itibari ile haftada 1 gün kuaför, berber ve güzellik salonlarının kapatma kararı resmileşti. Şimdi tekrardan gündeme geldi. Biz de bununla ilgili valilik ve Ticaret il Müdürlüğü ile görüşme yaptık. Onlara yazı gönderdik. Odamız nezdinde, aslında kuaförlerimizin hafta sonları özellikle İskenderun’da, Hatay’da yaz sezonları düğünlerden dolayı çok yoğun çalıştıkları için biz sezonluk kapatmak istedik. Yani 6 ay kışın Pazar günleri, Yazın ise Salı günleri olarak talep ettik. Ancak buna valilik karar verecek. Şimdi valilikten gelecek cevabı bekliyoruz. Cevap geldikten sonra da haftada bir gün resmi olarak tüm sektörümüz kapalı olacak” şeklinde konuştu.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftada bir gün kapanma kararının sektörel dinamiklere nasıl yansıyacağı, valilik ve Ticaret İl Müdürlüğü'nün alacakları kararlarla netlik kazanacak.

F371F5D0 5452 4623 8336 0D0E95Ec2C093Ad7E29C 324B 423F A801 53A813A357FcC6D043Fa Cb0F 4B5C 98A9 902F13E29D71

Editör: Halit Sapmaz