dodicocuk @ hotmail.com

Sözler ne kadar itina ile seçilirse ; söylediği kişinin kalbine işler!... Kulak duyar ama kalp anlar! Tüm dostlarımıza merhaba diyerek başlamak istiyorum! Kimseye kızmadan, öfkelenmeden de çözebiliriz sorunları kelimelerin ağırlığı bazen taştan daha fazladır! İyide neden bahsedeceğiz bugün! diyenlere şöyle söylemek istiyorum!

Çocuklarımıza söylediğimiz sözleri paylaşmak istiyorum sizlerle kalbinizden geçmeyen hiçbir şeyi söylemeyin güzel çocuklarım kalbiniz çocuğunuzun belli ki bir konuda yetersizliğini hissediyorsa yaparsın senden daha iyi kimse yapamaz !...derse !... çocuğunuz başaramadığında; size olan güven ve inancını kaybedersiniz kızdığınız anlarda söylediğiniz sert ve acımasız sözlerin tümü derin yara bırakır ve izi geçmez.

Sevmiyorum, istemiyorum vb. onun aşırı yücelttiğiniz övgülerle , donattığınız ,onun dünyanın en başarılı ,en akıllı ,en güzeli olduğunu sürekli söylerseniz !... bir gün birileri gerçeği söylediğinde yıkılır ve bu sözleri duymadığında öfkelenir.

Çocuklarımız kimlik kazanırken özellikle çocukluk döneminde ; olabildiği kadar ona ismi ile hitap etmeliyiz ki ( örn; aşkım, prensesim ,prensim vb.)kendi kimliği ile özleşsin Çocuğunuzun  yaptığı küçük işlere büyük anlamlar yükleyip; çok harikasın , muhteşem ,senden daha iyisi yok dediğinizde basit işleri hep yaptığında övgüde bulunmazsanız hem yapmayı bırakır hem de daha büyük işleri başarma isteğini elinden alırsınız !... Bunun yerine,  başardın, aferin yada olabilir. Bir kere daha dene yapabilirsin gibi sözlerle sonucuna ve sürecine onun katlanmasını sağlayarak; yapabilirliğinin kendi tarafından keşfedilmesi daha doğru olacaktır. Çocukların; büyümesinde gelişmesinde ne kadar önemliymiş kelimeler öyle değil mi? erken yaşta onunla yetişkin gibi konuşursanız bir gün sizin ona çocuksun deme hakkınız yoktur. Onun yanında küfür ve kötü söz söylediğinizde ve çocuğunuz bunu hiç beklemediğiniz bir zamanda söylerse! çok ayıp oğlum ve kızım ne biçim sözler bunlar deme şansınız da yoktur.

Aslında sevgili dostlar sözün özü şudur!... ağızımızdan çıkan sözlerdir genç fidanları büyüten ve şekil veren yine ağızımızdan çıkan sözlerdir onlardan aldığımız ürünler! O zaman çocuklarımızla iletişimi doğru , yalın, güven verici ve onun yaş durumuna  uygun yapmalıyız unutmayın bu çocuklar bizim geleceğimiz!... Ülkemiz ve dünyamız çocuklarımıza emanet

Sevgi ve Saygılarımla