Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

133 Yıllık Rüya, 2015’te Gerçeğe Dönüşüyor

         Osmanlı döneminde rüya olarak değerlendirilen 2. Abdulhamid tarafından ilk kez 1880 yılında gündeme getirilen, yaklaşık 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu projesi, 2015 yılında gerçeğe dönüşüyor. Ordu Valisi Kenan Çiftçi projenin tamamlanmasıyla Ordu-İskenderun arası 9 saate düşeceğini söyledi.

 

         Tamamlandığında Akdeniz ile Karadeniz birbirine bağlayacak ve yakınlaştıracak olan proje aynı zamanda iki bölgenin ekonomisini, sosyo-kültürünü zenginleştirecek. Ordu Valisi Kenan Çiftçi, 600 kilometrelik Karadeniz -Akdeniz Yolu projesinin tamamlanabilmesi için hummalı bir çalışma yapıldığını kaydederek, “Bu yol 133 yıllık bir rüya. Tamamlandığında Ordu-Osmaniye yolu 400 kilometre kısalacak. Ordu üzerinden İç Anadolu ve Akdeniz'e Karadeniz'in kapılarını açacak olan Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi kapsamında Ordu il sınırları içerisinde kalan 88 kilometrelik bölünmüş yolda çalışmaların hızla devam ediyor. Yoldan 5 bölge ve 40 civarında ilin yararlanacak. Ordu-İskenderun arasının 400 kilometreden fazla kısalacağına dikkat çekerek “Bu yol aynı zamanda Karadeniz Sahil Yolu’nu Akdeniz Otoyolu'na, GAP Bölgesi'ni en kısa mesafeden Karadeniz'e bağlarken, Osmaniye arası otobüsle 18 saat süren yolcuğu yarı yarıya indirecektir” diye konuştu.

 

         Proje kapsamında Karadeniz-Akdeniz Yolu Ordu, Ulubey, Mesudiye, Koyulhisar, Doğanşar, Hafik, Sivas, Şarkışla, Pınarbaşı, Göksun, Andırın, Kadirli güzergahını takip ederek Osmaniye üzerinden Tarsus-Adana-G. Antep, otoyolunun Hatay otoyolu bağlanacak.

 

         Vali Çiftçi belirlenen bu güzergaha yapılacak harcamaların, eşdeğer diğer yollarla kıyaslandığında belki de ülkenin en kısa zamanda geri dönüşümünü de sağlayacağına işaret ederek “Karadeniz-Akdeniz Yolu, tünelleriyle, altyapısıyla birlikte Avrupa standartlarında ferah ve konforlu bir yol olacak. Bu proje, hat üzerindeki illerle olan ticareti arttıracağı gibi güneyden kuzeye, kuzeyden güneye önemli bir ticari koridor açılacak” dedi.

 

        2015'TE BİTECEK

        Projenin 2004 yılında start aldığını belirten Ordu Valisi Çiftçi “Ordu'yu  Sivas  üzerinden  Hatay ve İskenderun'a bağlayacak Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin toplam uzunluğu 600 km'den oluşuyor. Ordu ili sınırları içindeki uzunluğu 88 kilometre olan yolun 13 kilometrelik bölünmüş yol kısmı tamamlandı. Proje bünyesinde toplam 11 bin 977 metre uzunluğunda 22 tünel bulunuyor. Ordu sınırları içindeki çalışmaları yaklaşık 315 milyon TL'ye mal olacak olan Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun, Mesudiye-Topçam tünelleri hariç 2015 yılına kadar tamamlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


30.10.2013 15:35:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida