Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Oruçluyken Spor Yapılır Mı?

       Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, Oruçlu olunan dönemde yaşanan kayıplar hemen yerine konamadığı, bunun da vücudu zayıf bıraktığını belirterek, spor için günün serin saatlerini tercih edilmesini tavsiye etti.

 

      Ramazan ayının yaz dönemine gelişiyle açlık süreleri uzuyor, yüksek sıcaklıklar vücudu orucun etkilerine daha açık hale getiriyor. Spor da bu sürece eklediğinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken noktalar artıyor. Ramazan’da spor aktivitelerine devam etmek isteyen ya da Ramazan’da kilo alma endişesiyle spora yönelenlere önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, oruçlu kişilere öncelikle spor esnasında hissedilen fiziksel ve ruhsal yorgunluğun nedenlerinin bulunmasını önerdi.

 

      Enerji depolarının orucun ilerleyen saatlerinde zayıfladığını ve sıcak havalarda yapılan aktiviteler sonucu aşırı terleme ile vücut sıvı dengesinin bozulmasının spor açısından en önemli sorunlardan biri olduğuna işaret eden Dr. Aykutoğlu, buna değişen yemek ve uyku düzeninin de eklendiğini dile getirdi.    

 

      Ek sağlık sorunları olmayan bireyler için Ramazan süresince yapılan sporun bir sakınca yaratmadığına dikkat çeken Dr. Aykutoğlu bu dönemde hangi spor dalıyla uğraşılırsa uğraşılsın ciddi mineral ve su kayıpları yaşanacağını bildirdi. Oruç tutulan dönemle oruç tutulmayan dönem arasındaki en önemli farkın, oruçlu olunan dönemde yaşanan kayıpların hemen yerine konamaması olduğunu dile getiren Dr. Aykutoğlu, bunun vücudu güçsüz bırakabileceğine değindi ve oruç tutanların spor için günün serin saatlerini tercih etmelerini önerdi.

 

      İFTAR SONRASI YÜRÜYÜŞ EN İDEALİ

      Ramazan süresince sağlıklı kalmak adını yapılacak aktiviteleri seçerken bir o kadar da dikkatli olmak gerekiyor. Bu dönemde tercih edilebilecek az risk taşıyan aktivitelerin iftar öncesi ya da iftardan 1-2 saat sonra yapılacak yürüyüşler olduğunu ifade eden Dr. Aykutoğlu, bu arada su içilebileceği için olumsuzlukların daha az hissedileceğini bildirdi.

 

      İftarda fazla yağlı ve zor sindirilecek besinler tercih edilmemesini ve yemeğin üstünden 1-2 saat geçmeden harekete geçilmemesini öneren Dr. Aykutoğlu, iftar öğünün ara öğün ile bölünmesinin sindirim sistemi için daha faydalı olacağını söyledi.

 


21.07.2013 2:50:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida