Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı Coşkusu

        Hazreti Muhammed (sav)'in hicretinin 10. yılında Veda Haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak kutlanan 'Gadir Hum Bayramı' dolayısıyla Antakya,  Samandağ, İskenderun’da yaşayan Alevi vatandaşlar kent içerisinde bulunan türbelere akın etti.

 

        Uzun ve dik yokuşuna rağmen yaşlı-genç birçok Alevi, Habib-i Neccar Dağı'nda bulunan Sultan Habibi-i Neccar Makamı'na giderek ibadetini gerçekleştirdi. Harbiye beldesinde bulunan Hz. Hıdır Türbesi'nde de gece yarısı pişirilmeye başlanan 'hirisi' dağıtıldı.

 

         İnançlarına göre cehennem ateşinin dahi söndüğü gün olarak kabul edilen Gadır Hum'da 'hirisi' pişirilip dağıtıldığını ifade eden vatandaşlar "Yemek, buğday ve etin yaklaşık 10 saat odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlandığını, bayramda bu yemekten dağıtılıp,  Türbe ziyaretlerinde namaz kılındığını söylediler.

 

        Öte yandan Gadır Hum Bayramı nedeniyle Alevi vatandaşlar dükkanlarını açmadı, işyerlerine gitmeyerek bayram gününü çalışmadan geçirdiler.

 

        Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla, Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Başkanı Nasrettin Eskiocak'ı ziyaret ederek bayramlarını kutladı. Lekesiz, bayramların, kırgınlıkların unutulduğu, yaşlıların, komşuların hatırlandığı ve millet olma bilincinin yenilendiği özel günler olduğunu, b u özel günde başta Alevi vatandaşlar olmak üzere herkesin bayramını tebrik etiğini ifade etti.

 

        Çok özel bir ilde yaşadıklarını vurgulayan Hatay Valisi Lekesiz “Nisan ayı geliyor Hristiyan vatandaşlarımızın Yumurta Bayramını yaşıyoruz. Zaman geçiyor Musevi kardeşlerimizin bayramı geliyor onu paylaşıyoruz. Üç beş gün önce de hem Cumhuriyet Bayramımızı kutladık hem de Kurban Bayramını. Bugün de yine hep beraber Alevi vatandaşlarımızın Gadir-i Hum Bayramını kutluyoruz. Yüzyıllardır Alevi'siyle Sünni'siyle, Hristiyan'ıyla Musevi'siyle hep beraber kardeşçe yaşayan Hatay, hoşgörü açısından dünyada parmakla gösterilen illerimiz arasında yer alıyor. Bu hoşgörü ortamının oluşmasında katkıda sağlayan herkese teşekkür ediyorum." Diye konuştu.

 

        İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ise, bu bayramın sadece Alevilerin değil tüm Müslümanların özel günü olduğunu vurguladı.

 

       Ziyarette Lekesiz'e, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Eşref Torun ile İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç eşlik etti.

 

       Bayram dolayısıyla mesaj yayınlayan İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, bir insanın fikir ve inanç dünyasını geliştirebilmesi, zenginleştirmesi ve bir aydın olarak yaşamını sürdürebilmesi için en ideal ortamın Cumhuriyetle sağlanabileceğini belirterek, bu realitenin evrensel düzeyde kanıtlandığını söyledi.

 

        Cumhuriyetten geriye dönüşün tarihsel olarak mümkün olmadığının altını çizen Başkan Civelek “Laik ve demokratik cumhuriyetimiz düşünce ve inanç özgürlüğünün güvencesidir. Türkiye’deki entelektüel birikim, modern ve çağdaş yaşam düzeyi Cumhuriyet döneminde yükselmiştir. Haklarımızı ve özgürlüklerimizi cumhuriyetimize borçluyuz. Bu anlamda Cumhuriyet birleştirici ve bütünleştirici olmuştur. Alevi inancının akideleri, hepimizin saygı duyduğu, değer verdiği, dinimizin ve İslam felsefesinin önemli bir boyutudur. Hayatı güzellikleriyle, sevinçleriyle ve hüzünleriyle, bir bütün olarak birlikte yaşadığımız Alevi kardeşlerimizin Gadir-i Hum Bayramını içtenlikle kutlar, esenlikler dilerim” dedi.

 

         Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla birer tebrik mesajı yayımladı. Rektör Güder, mesajında, Gadir-i Hum Bayramı'nın, toplumsal ve kültürel hayatta önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek bayramın, kentin sevgi, hoşgörü ve barış köklerinden dünyaya uzanan en güçlü dallarından birini temsil ettiğini ifade etti.

         Güder, tüm Alevilerin bayramını kutlayarak, bayramın tüm insanlığa barış, kardeşlik, hoşgörü ve sevgi getirmesini diledi.


02.11.2012 11:13:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (1)
Sayfa: 1

AYHAN AKTEPE

GADİR HUM BAYRAMININ BÜTÜN ALEVİ VATANDAŞLARA VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLI OLMASINI VE GELECEK YILLARDA DAHA GÜZEL -HUZUR VE MUTLLULUKLAR İÇERİSİNDE KUTLANMASINI DİLİYORUM.EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN

02.11.201215:53:11

  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida