Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Mahkûmlar Üretiyor Adliye Kantininde Satılıyor

İskenderun Adliye Binasındaki kantinde Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerinde mahkûmları meslek edindirme projeleri kapsamında üretimi yapılan hazır giyim, aksesuar ve mutfak eşyaları piyasa fiyatının altında satışa sunuluyor.

İskenderun Adliyesine hukuki işleri için gelen vatandaşlara işletmesini açık cezaevinin yaptığı kantinde giyimden, gıda ürünlerine, aksesuardan mutfak eşyalarına, sabuna kadar birçok ürün satışı hizmeti de veriliyor.

Türkiye’nin çeşitli cezaevlerindeki mahkûmların yaptıkları kaliteli ürünler ise piyasa fiyatının çok altında satılıyor. Piyasada 400-500 TL olan Uşak cezaevinde üretilen deri ceketler 195 TL’den satışa sunulan kantinde Kütahya porseleni, kravat, deri bayan ve erkek çantaları, gömlek, yöreye has har sabunu piyasa fiyatının çok altında satışı yapılıyor. İskenderun Adliye binası içerisinde işletmeciliğini açık cezaevinin üstlendiği kantinde her geçen gün ürün çeşitliliğinin arttırılmaya çalışıldığı ve Midyat Cezaevinden gümüş işlerinin geleceği belirtiliyor.

İskenderun Ceza İnfaz Savcısı Alperen Kahraman Kantinde satışa sunulan eşyaların, açık cezaevlerinde bulunan mahkûmların oradaki iş atölyelerinde ürettikleri ürünler olduğunu söyledi.   

Satışların sadece burada yapılmadığını, yurt genelindeki Adliyelerde oluşturulan kantinlerde de satışlarının gerçekleştirildiğini ifade eden Savcı Alperen Kahraman “Buradan elde edilen gelirler iş yurtlarına gidiyor. İş yurtları da bunları mahkûmların hizmeti ve adliyelerin daha hizmet vermeleri için harcıyor. Hem mahkûmlar el becerisi kazanmış oluyorlar, hem de bir şekilde para kazanmış oluyorlar. Cezanın amacı olan ıslah etme prensibine de bu şekilde cezaevleri gerçekleştirmeye çalışıyor” dedi.

İskenderun Cezaevinde şu anda bir tek led lamba üretimi olduğunu vurgulayan Savcı Kahraman “Ancak SODES projesi kapsamında ahşap oymacılığı ve halı saha ile ilgili olarak münacatımızı yaptık. Bunun neticesini bekliyoruz. Valilik tarafından onaylandığı takdirde, ahşap oymacılığı üzerine kurs açmayı ve buradan elde edilen ürünleri de yine aynı şekilde adliyelerde ve diğer kamu kuruluşlarıyla sağlanacak koordinasyon çerçevesinde belirlenmiş olan yerlerde satıp, yine iş yurtlarına gelir elde etmek, mahkûmların daha iyi şartlarda meslek edinmelerini sağlamak, burada elde edilen ürünleri ekonomiye kazandırma şeklinde bir proje var. Bu proje bu ay içerisinde neticelenecek. İnanıyoruz ki valilik de projeyi onayladığı zaman İskenderun açık cezaevinde ahşap oymacılığı üzerine kurs açacağız. Burada tahliye olduktan sonra da mesleklerini icra edecek birçok mahkûmu altın bilezik olarak nitelendirilecek bir mesleğe kavuşturmuş olacağız. Mahkûmlar üretim sırasında belli bir ücret alıyorlar, sigortaları da yapılıyor” diye konuştu.


06.09.2011 18:56:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Videoyu İndir
Yorum (0)
  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida