Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Payas’da Öncelikli Sorun Yolsuzluk

Hatay’ın Dörtyol İlçesine bağlı Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, beldesinde halkın en öncelikli sorunlarının başında yolsuzluk geldiğini açıkladı.
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan bir araya geldiği Basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbette 1970’larde kurulan İsdemir ile belde de kitlesel göçün yaşandığını, bu sebeple çarpık kentleşmeden nasiplendiklerini söyledi. Belediye Başkanı Altan, Gazi Üniversitesi tarafından beldede gerçekleştirilen ve her kesimden rasgele seçilen bin vatandaşa yöneltilen anketten ilginç sonuçların çıktığına dikkat çekti.
HAVA KİRLİLİĞİNİ TAKAN YOK!
Sanayi bölgesinin ortasında kalarak hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit edecek düzeye ulaştığı Payas’ta halkın sorunlarının öncelikleri arasında hava kirliliğinin 4. sırada yer aldığını vurguladı. Belediye Başkanı Altan, bölgedeki sanayinin yarattığı hava kirliliği yüzünden insanlarda akciğer kanseri vakalarının artmasına karşın ankete verilen cevaplarda; belde de yolsuzluk sorunu birinci sırada yer aldığını, çarpık kentleşme ikinci, işsizlik üçüncü ve en önemlisi hava kirliliğinin de dördüncü sıradaki sorun teşkil etmesini ilginç karşıladığını belirtti.
YOLSUZULK BÜYÜK SORUN
Payas’ın gelişi güzel büyüyen yaklaşık 40 bin nüfusuyla devasa bir belde olduğunun altını çizen Başkan Altan “Beldemiz altyapısız, çarpık kentleşerek büyümüş, bugün öncelikleri birinci sıraya taşınan yolsuzluk sorunuyla karşı karşıya. İdareciler bu konuda hiçbir çaba göstermemiş, sorun büyüdükçe büyümüştür. İmar planında 400 km yol görünmekte. 150 km yol, geri kalan 250 kilometre yolun önünde, arsalar, ağaçlar binalar var. Atatürk caddesinde 2000 yılında 24 bina yıkarak yol açtık belediyemize 110 milyara mal oldu. Biz 10 yıllık bütçemizi ortaya koysak kalan 250 Kilometrelik yolu yapmayız. Ancak vatandaşla anlaşarak yol açmaya çalışıyoruz. Anket de bu sorunun öncelikli olduğunu gösteriyor” dedi.
GÖÇ EĞİTİM STANDIRDINI DÜŞÜRDÜ
Beldenin eğitimci Başkanı Bekir Altan, İsdemir’in kuruluşuyla yaşanan kitlesel göçün, yassıya dönüşüm sürecinde aynı hızla devam ettiğini savunarak “Bana göre Payas köyünden iş umuduyla göç edenlerle dolmuştur. Geçmişten bu yana idareciler gerekli düzenlemeyi yapmamış, yapmışlarsa da uygulamamışlar. Okuyan da tekrar beldeye geri dönmemiş. Şimdi ne acıdır ki, Beldede %15’i okur yazar bile değil. %50 standardın altına düşmüşüz. Sebebi sanayi bölgesi olmamız. Yani sürekli göç alan bir yeriz. Genel de köyünde eğitimini tamamlamamış vatandaşlar göç ediyor. Göç eğitim standardımızı düşürüyor” şeklinde konuştu.


03.11.2005 16:42:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida