Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Ordu İle İskenderun’u Kucaklaştıracak Proje

Sultan Abdülaziz döneminden günümüze 135 yıllık bir proje olan Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak 653 Km bölünmüş yol için Ordu ve İskenderun Ticaret Odaları harekete geçti. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi Levent Hakkı Yılmaz, Ordu Ticaret Odası ile birlikte projeye hız kazandırabilmek için ortak çalışma yürüttüklerini söyledi.

Dereyolu projesi adı altında Ordu, Mesudiye, Sivas, Osmaniye, İskenderun ile Akdeniz’e ulaşacak olan 653 km bölünmüş yolun biran önce bitirilmesi için Ordu ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ortak çalışma yürütüyor. Karadeniz’de Ordu, Akdeniz’de de İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulları bölünmüş yol bittiğinde aradaki mesafeyi 6-8’e düşürecek135 yılık projeyi hızlandırmak istiyor.

İTSO Üyesi Levent Hakkı Yılmaz Akdeniz-Karadeniz buluşması ile her iki bölgenin ürünlerinin 6–8 saatlik bir yol ile buluşacağına dikkat çekerek, “653 Kilometrelik bölünmüş yolun anlamı çok büyük, her iki bölgedeki ticaretten ve yatırımdan dolayı büyük hareketlilik getirecektir. Tamamlanması ile İskenderun’u Orduya kavuşturacak, proje için elimizden gelen çalışmayı İskenderun Ticaret ve Sanayi Oda olarak göstermeye çalışacağız” dedi.

Karadeniz’i Akdeiz’le kucaklaştıracak proje ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, “Bu tarihi ve her iki bölge için çok çok önemli yolun en kısa sürede tamamlanarak hayata geçmesi için çalışmamız var. Bu yolun birleştirdiği tüm şehirler ve kesimlerle var gücümüzle bir kamuoyu oluşturarak projeyi hızlandırmamız gerekmektedir. Osmaniye-Ordu-Akdeniz-Karadeniz bölünmüş yolunun açılması halinde öncelikle Hatay başta olmak üzere Akdeniz bölgesinin ürünleri 6 veya 7 saatte Ordu’ya ve buradan 2’şer saat farkla Trabzon ve Samsun’a intikali mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

Proje hayata geçtiğinde Karadeniz Bölgesi’nin özellikle Ordu-Giresun ve Sivas kentlerinin yeni sayfiye merkezinin İskenderun ve Akdeniz olabileceğini ifade eden Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, aynı zamanda bu yolun bitirilmesi halinde Hatay ile GAP bölgesinin Ordu üzerinden Karadeniz duble yoluyla Transkafkasya’ya Batum üzerinden intikalinin mümkün olacağını vurguladı.

KARŞILIKLI HAMMADDE ALIŞ-VERİŞİ KOLAYLAŞACAK

Yolun tamamlanması halinde özellikle Doğu Akdeniz bölgesinin 8–9 saatlik bir yolculuk ile kendi ürünleri açısından Karadeniz pazarlarına ciddi bir bağlantı sağlayacağına dikkat çeken Başkan Şahin, “Bölge yatırımları açısından bilindiği gibi Ordu tekstil alanında teşvik alan iller arasında yer almaktadır. Bu noktada tekstil sektörünün hammadde ihtiyacı olan pamuk-iplik gibi maddelerin Akdeniz’den bölgemize ulaştırılması daha kısa sürede ve daha az maliyetle sağlanacaktır. Keza Gaziantep bölgesinde mevcut çikolata sanayine de Karadeniz bölgesinden fındık hammadde akışı daha rahat sağlanacaktır” diye konuştu.

İSKENDERUN KARADENİZ’İN KONTEYNER MERKEZİ OLACAK

Bu yolun devreye girmesiyle birlikte Karadeniz bölgesinden İskenderun limanına yük miktarının da artacağının tahmin edildiğini ifade eden Şahin Şunları söyledi: “Bölgenin önemli ihracat malları olan fındık, kereste, çay, vitrifiye gibi ürünlerin son yıllarda önemli bir Pazar haline gelen Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerine ulaştırılmasında çok önemli süre ve maliyet azaltıcı etkileri olacaktır. 2009 yılında Ordu’da Ortadoğu ülkelerine 1.268.785 $ ihracat gerçekleştirilmiştir. Bu rakamın gelecek yıllarda Ortadoğu’da gelişen pazarlara bağlı olarak daha da artması beklenmektedir. Bu noktada Akdeniz yolunun hayati önemi olacaktır. Ayrıca Ordu-Giresun illerinden Avrupa’ya çok büyük miktarlarda fındık ihracatı gerçekleşmektedir. Bu ihracat TIR’larla yapılmaktadır. Karadeniz Bölgesinde uzmanlaşmış konteyner taşımacılığı bulunmamaktadır. Yolun açılması halinde en yakın konteyner merkezi İskenderun limanı olacaktır. Zira Ordu-İstanbul yolu 1000 km dolaylarındadır, TIR’larla 20–24 saatlik bir yolculuk gerektirmektedir. Oysa Akdeniz-Karadeniz yolu TIR’larla 12-14 saat arasında aşılabilecek bir hat oluşturmaktadır. Dolayısıyla İstanbul konteyner taşımacılığı geçilecek Ege hattı da göz önüne alındığında hem süreç, hem maliyet açısından Ordu-Akdeniz hattına göre daha uzun süreçli ve daha pahalı olduğundan Karadeniz’in konteynır merkezi Doğu Akdeniz olacaktır.”

YOLUN BİTMESİ İÇİN SİYASİLERE BÖLGESEL BASKI

Devam eden projenin bölge bölge yapımının sürdüğünü de hatırlatan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin “Burada esas olan bölünmüş alanlardaki çalışmaların hızlandırılması ve yolun bir an önce hizmete açılmasıdır. Bunun için de siyasi iradeden ödenek ve tahsisat açısından sürekli destek sağlayacak etkinlikleri karşılıklı olarak birlikte yürütmeliyiz. Bu yolun önemini herkese iyi anlatmalıyız” dedi.

135 YILLIK RÜYA

Sultan Abdulaziz döneminde 135 yıllık projenin bugünkü gelinen noktasında şuana kadar Ordu Mesudiye arası 20 km de, 12 tünel açıldı. Bu tünel sayesinde Sivas 1,5 saate indi. Yolun tamamlandığı zaman 28 tünel olacak ve mesafe 653 kilometre olarak sabitlenecek.  Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak bu yol ile birlikte yolun üzerinde Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş gibi yerleşim yerleri de bu yol üzerinden her iki denize kısa sürede ulaşma imkanı bulacak.


26.11.2010 14:31:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida