Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Hatay’dan Yükselen Lezzet Kabak Tatlısı

Hatay’a has bir lezzet olan Kabak Tatlısını babadan oğla sürdüren Tevfik Bilen kendilerine has lezzetiyle yılda 30 ton ürettikleri tatlının özellikle İskenderun ve yurt içinde büyük kentlerde tüketildiğini söyledi. 

Yusuf Amca adıyla İskenderun’da 30 yıldır kabak tatlısı yapan Tevfik Bilen mesleği ailesiyle birlikte devam ettiriyor. Kendilerine özgü imalat yaptıklarını tatlının asıl lezzetinin Hatay topraklarında yetişen bal kabağından geldiğini ifade eden Tevfik Bilen bal kabaklarının tüketime hazır hale getirilene kadarki safhasını anlattı.

İmalathanede ailesiyle birlikte bal kabaklarının önce çekirdeklerinden arındırılıp, dilimlendirildiğini belirten Bilen “Kabağı dilimliyoruz, içindeki çekirdeği alıyoruz. İçinin alınması lazım, ondan sonra kireç işlemine geçecek. Yaklaşık bir gün kirecin içerisinde kalacak. Biri bir şekerle kaynayacak. Şekerlemesin diye içerisine limon atıyoruz. Limon çok önemli, atılmadığı sürece tatlı şekerleme yapar ve dayanma süresi az olur” dedi.

Tatlı yapımında yılda 30 ton kabak kullandıklarını da vurgulayan Bilen, Hatay topraklarda yetişmesinden dolayı farklı bir lezzet oluştuğunu ve bunun boran yemeğinin de yapıldığını ifade etti.

İmal ettikleri kabak tatlısının İskenderun’da genelde lokantalarda tüketildiğini vurgulayan Bilen “Yemekten sonra ikişer dilim üzerine Hindistan cevizi veya tahinle yeniyor. Lifli bitki olduğu için hazmı da kolaydır. İçerisinde hiçbir katkı maddesi yok. Tamamıyla doğaldır, yağı yok, kızartması yok sadece kendisi, şeker ve vanilya bulunuyor.” Şeklinde konuştu.

Bayramlarda en çok hediye olarak tüketildiğini aktaran Bilen şunları kaydetti: “Ankara İstanbul ve İzmir gibi büyük ketlere hediye olarak götürüyorlar. Bunun içerisindeki şeker tamamen baskı sistemiyle geçmektedir. Çoğu insan bu şirenin kabağa nasıl girdiğini merak ediyorlar, baskı sistemiyle girer. Kimileri bunu deler şire içerisine girsin diye, o yanlış bir uygulamadır.”

Bilen, Tezgahta küçük küçük dilimlenen bal kabağı kireç teknesine boşaltılıp bir gün bekletildikten sonra dilimlenmiş kabak bakır kazan içerisinde şireli suda 6 saat üzerinde baskı sistemiyle kaynatıldığını ve bir gün bekletildiğini kaydetti.

İmalat hanede dilimlenen kabak kireç ve şireli suda kaynatılıp bir gün bekletildikten sonra birer kiloluk ambalajlarla paketlenerek satışa hazır hale getiriliyor. Yörede çok sevilen kabak tatlısı tüketenler tarafından üzerine tatlı tanınmadığı ifade ediliyor.           


19.11.2010 16:14:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Videoyu İndir
Yorum (4)
Sayfa: 1

suheyl fer

tevfik abimin kabak tatlisi degil iskenderunda butun Turkiye de bir tanedir yakinda kabak tatlisini tevfik abi ile Amerikalilarada tattiracagiz sana islerinde basarilar tevfik abicim gorusmek uzre seneye.......

23.11.201002:00:29

onur bilen

evet isim telef hakkı alınmıştır...

20.11.201017:19:43

Ruzkullah DURMAZ

Sayın Muhtarım
Sizin her alanda olduğu gibi dondurma ve Kabak Tatlısı işinde de başarılı olduğunuzu biliyoruz.Halka hizmetinizin yanında güleryüzünüz ve yardımseverliğinizde halk tarafından bilindiği gerçek.sizi sevenleriniz adına kutluyor,başarınızın devamını diliyorum.
Başarılar

20.11.201012:57:56

vatandaş

bu memleketımıze ait olan kabak tatlısının patentı alınmışmı alınmamışsa yakında baska ulkeler sahıplenırr

20.11.201009:01:40

  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida