Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

“İskenderun’da Çelik Konstrüksiyon Şart”

Murat Aykut İnşaat Şirketi’nin Sahibi Murat Aykut, geleceğin inşaatının çelik sektörüyle gelişeceğini belirterek İskenderun gibi zemini bataklık olan bir yerde de, çelik konstrüksiyon’un bir mecburiyet olduğunu dikkat çekti.

İnşaat sektöründe çelik yapılarının İskenderun, Türkiye ve dünya üzerindeki etkilerine dikkat çeken İnşaat Mühendisi Murat Aykut “İskenderun’da inşaat sektörü Türkiye’deki birçok il ve ilçeden daha aktif durumda olmasına rağmen, 1992 yılından bu yana bir türlü istikrarı yakalayamamıştır. Her şey düzene girdi dediğimiz anda, yaşanan ekonomik krizlerle birlikte sektörümüzde de pürüzler yaşandı. 1994-1998- 2001-2004 krizlerini yaşayarak iş hayatımıza devam ettik” dedi.

Türkiye’nin birçok yerinden daha iyi olunmasına rağmen imar planlarının geleceği görerek hazırlanmamış olmasının sorunlarının başında geldiğini ifade eden Murat Aykut “Şu anda İskenderun’da geçerli olan imar planlarının zamanını doldurmuş olması ve ihtiyacına cevap verememesi, konut anlamında en büyük handikaptır. Gönül ister ki bundan sonra çok hızlı bir şekilde yeni bir imar planı yapılsın. Bu imar planı şehrin modern yapılaşmasının önünü açsın ve daha küçük alandan daha fazla barınmalar elde edilsin. Bir inşaatın doğru yapımı kesinlikle planlamadan geçiyor. Bu hem imar planlaması, hem stratejik planlamadan geçer. Bildiğimiz kadarıyla gelişmiş ülkelerde bir yerin projelendirilmesi 3-5 ay gibi bir süreç alıyor. Fakat inşaat süreci, yapılan inşaata göre çok daha kısa sürede tamamlanıyor. Bizde ise planlama çok hızlı bir şekilde yapılıyor, çok fazla detay atlatılıyor, daha sonra uygulama sırasında, uygulama uzatılıyor, yanlışlar düzeltilmeye ve inşaat tamamlanmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye gibi teknolojinin belli bir noktasında Avrupa’yı ve dünyayı yakalamış olan bir memlekette, çelik yapı sektörünün ön planda olmamasına bir anlam veremediğini kaydeden Aykut şöyle konuştu: “Fakat çelik sektörünün değeri 1999 depreminden sonra daha iyi anlaşılmıştır. Bakın dünyadaki en büyük yapı sistemi, kompozityapılar yani, çelik ve betonun aynı anda kullanıldığı yapı sistemidir. En doğru yapılaşma budur. Şili de iki ay öncesinde yaşanan 8.8 şiddetindeki deprem sonrasında ölüm sayısı 100 ile sınırlı kaldı. Bunun da sebebi çelik sektöründen kaynaklanmaktadır. Eğer ki bu deprem, Allah korusun Türkiye’de olsaydı ölümler yüz binleri aşardı. İskenderun’un da birinci derecede deprem bölgesi olduğunu düşünürsek, ne kadar önemli bir konu olduğunu daha iyi anlayabiliriz.”

İskenderun’da ilk beş katlı ağır çelikten konutu kendisinin yaptığını, Sözlerine ekleyen İnşaat Mühendisi Murat Aykut “İskenderun’da üniversitelerin yapılması planlandığında, “Ekmeğini demirden kazanan İskenderun’un, üniversitesinin de demirden ve çelikten olması” sloganı ile sesimizi halkımıza duyurmak istedik fakat olmadı. Bataklığın üzerine, betonarme hantal bir bina yapıldı! Gönül isterdi ki; çelik bir bina yapıp insanlarımıza örnek gösterelim. Geleceğin inşaatı bana göre çelik sektörüdür. İskenderun gibi zemini bataklık olan bir yerde de, çelik bir mecburiyettir” diye konuştu.  

Murat Aykut Kim:

1971 İskenderun doğumluyum. İlk orta ve lise eğitimimi Payas’ta tamamladım. Üniversiteye İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi’nde devam ettikten sonra, 1992 yılında mezun oldum. O tarihten itibaren İskenderun’da çeşitli inşaat konularında ve yapım işlerinde örnek projelere imza attığıma inanıyorum.


03.10.2010 19:22:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (1)
Sayfa: 1

levent akyol

YAPTIĞINIZ AÇIKLAMARA TEŞEKÜR EDİYORUZ...GERÇEK İNŞAAT(DEPREME DAHA DAYANIKLI ÇELİK KONSTRÜKSİYON BİNA VE TESİSLERİN YAPILMASI) BUDUR. İSKENDERUN''UNU KUŞ BAKIŞI BAKTIĞIMIZDA ÇİRKİN BETON GÖRÜNTÜLERİ GÖRÜRÜZ. GERİ KALMIŞ ÜLKELERDE DE BU ÇİRKEF İNŞAA GÖRÜNTÜLER BOLDUR. DEMİRCELİK ÇOKTAN YANIBAŞIMIZDA OLDUĞU HALDE BU SİSTEME GEÇEMEDİK. SAKIN HA BETONÇULAR, KUMCULAR VE TUĞLACILAR KIZMASIN ÇÜNKÜ DEPREM BÖLGESİNDEYİZ ER GEÇ CEVAP VERECEKTİR.

04.10.201021:41:56

  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida