Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Hatay Balı ‘Hay-Bir’ Markasıyla Pazarlanacak

Kovan sayısını 82 bine çıkartan Hatay arı üreticisi Türk Patent Enstitüsünden aldığı Hay-Bir marka patenti altında AB hibe yardımı ile Payas’ta bal üretim tesisi kuruyor.

Birlik Başkanı Mehmet Ekici Bal tekelini kırarak üreticinin ürünün değerinde satarak sektörün ayakta kalması için mücadele ettiklerini belirterek Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ın projeye verdiği destek ile en kısa sürede tesisin kurulacağını söyledi.

Türkiye Arıcılar Birliği yönetim kurulu üyesi, Arap Arıcılar Birliği Ortak Çalışma Grubu üyesi, Ortadoğu Arıcılar Birliği Denetleme Kurulu Başkanı ve Hatay Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ekici Hatay arı üreticisinin balının Türkiye de kalite yönünden bir numara olduğunu iddia ettiği balın markalaştırma sevincini yaşıyor.

Tüketiciye kaliteli ve uygun fiyattan bal ve ürünlerini satabilme mücadelesi içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Ekici, AB hibe fonundan aldıkları destek ile Payas’a tesis kuracaklarını ifade ederek “Hay-Bir adı altında aldığımız marka adı altında Payas Belediye Başkanı Bekir Altan söz verdi, tesisimizi kuracağız” dedi.

STERİL PETEK ÜRETMEK ŞART

Hatay’da ürettikleri balı 400 metre kare kapalı alana sahip binada hiç el değmeden Hay-Bir patentli marka adı altında tesislerinde paketleyerek tüketiciyle buluşturacaklarını anlatan Ekici “Projemiz Avrupa Birliği destekli. Tesisin Bina yapımını Payas Belediye Başkanı Bekir Altan sağ olsun en kısa sürede yapıp teslim ederse sezon sonunda Tesiste Temel petek üretilecek, tüketici ve arı sağlığı açısından önemli bu. 2006 yılında Amerika yavru çürüğü, Avrupa yavru çürüğünden öldüğünü düşünüyoruz tahlillerde onu göstermişti o dönem arılarımız ölmüştü. Bu gün arı sağlığı için steril petek üretmek şart 120 derecede, katkısız üreteceğiz, tüketici sağlığı açısından da önemli içinde parafin katkı olmayacak.” Şeklinde konuştu.  

NEDEN EN KALİTELİ BAL?

Dünya da üretimin markalaşmaya doğru gittiğini, bu gelişmeye ayak uydurmak zorunda oldukları için markalaşma üzerinde çalıştıklarını, iki yıl sonra kimsenin markasız mal satamayacağına vurgu yapan Birlik Başkanı Mehmet Ekici,  şunları söyledi: “Hatay da 2006 yılında 286 üye ve 40 bin kovan vardı. Şimdi 600 üye var 82 bin kovanımız var. 600 ile bin ton tabiatın durumuna göre yılda bal üretildiğini belirterek,”İddia ediyorum Türkiye de en kaliteli balı Hatay arıcısı üretiyor. Çünkü üreticilerimizin % 90 gezginci arıcılar. Hakkari, Yüksek Ova, Van gibi bakir alanlara götürdükleri arılardan bal topluyorlar. Üstelik arılarına şeker, glikoz gibi ürünleri de kesinlikle arısına vermez. Bu nedenle toplanan ballar kalitelidir iddiasında bulunuyorum.”

ARAPÇA İNGİLİZCE TANITIM BROŞÜRÜ

Ortadoğu Arıcılar Birliği konusunda da görevi itibari gezi ve incelemelerde bulunduğunu anlatan Ekici Bulgaristan’ın ardından da Ortadoğu da Mısır, Suriye, Ürdün gibi ülkeleri gezdim buradaki arı üreticileri ile bir araya gelip çalışmalar yaptıklarını, Türk arı ürünlerini de hazırladıkları Arapça, İngilizce broşürlerle tanıttıklarını kaydetti.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE BAL EVLERİ

Türkiye’de süzme balın yayla balının üreticiye maliyetinin 6,5 lira olduğunu tüccarın büyük firma toplayıcısının 4–4,5 liraya almasının sektöre darbe vurduğuna değinen Ekici “Bu durum böyle giderse arı üreticisi çöker. Devletten de destek azaldı. Önceleri kovan başına ana arı ve bal desteği 30 lira alınırken, şimdi 6 lira alınıyor. Bu desteğin azalması ile tekel kurmuş firmaların önünü kesebilmek için birlik olarak karar aldık. Üreticiden tüketiciye ürünü direk ulaştırmak itiyoruz. Bunun için potansiyel olan yerlerde bal evleri açarak değerinde balı satışa sunmak istiyoruz” dedi.

ARIMIZI ÇEKSEK NARENCİYEDE %40 VERİM DÜŞER

Arıcılığın bölgede özellikle narenciye üreticilerine büyük katkısı bulunduğunu da hatırlatan Ekici şu değerlendirmeyi yaptı: “Arıların döllemesi nedeni ile mısırından yağ üretimine ayçiçeğine kadar birçok ürünün oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bugün Dörtyol’dan arılarımızı çeksek narenciye üretimi % 40 verim düşer. Bu bilimsel veridir. ABD California eyaleti badem üretiyor. Badem üreticisi sezonluk arıcıya 200 dolar para veriyor. Türkiye de tam tersi gel arılarını benim bahçeme koy bana para ver diyorlar. Amerika’da ki bu düşünceyi burada biz de bilinçlendirmeyi yapıyoruz. Arı üreticilerinin bütün çalışmalarında MKÜ iki doçent Hatay da bilgilendirme ve arı üreticisini bilinçlendirme konusundaki çalışmaları ile bizlere destek olmaktadırlar.”

ÇİN BALI, TÜRKİYE’YE İRAN ÜZERİNDEN GİRDİ

Yurda kaçak yollarla giren balların ve tatlandırılmış ürünlerle ilgili mücadelede birlik olarak hükümet nezdinde çalışmaların bu yıl sonuçlarını verdiğini sözlerine ekleyen Ekici, “Bu yıl İran da bal üretimi olmadı. Yurda kaçak bal çok az girdi. Girenler de Çin’in baları o da İran üzerinden Türkiye’ye geçti. Bu bizim bal fiyatlarını ve satışlarını çok etkiledi. Bu yıl sınırdan girişler minimuma indi, bal ithalatını da kısmen önledik. Ama merdiven altı glikoz dan üretilmiş sahte bal da diyemiyoruz. Balın sahtesi olmaz, sahte insanlar diyoruz. Bunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Burada yasal boşluklar var. Denetim görevi yapacakların görevlerini tam yaptıklarına inanmıyorum. Vatandaş da müracaat etmiyor. Sahte balımsı ürünlerden şikâyetçi olunuyor ama gereken şikayet ve denetim yapılmıyor” diye konuştu.

GERÇEK BAL KRİSTALLEŞİR

Vatandaşın gerçek ve sahte bal arasındaki farkı tadarak veya görünümüyle anlayamayacağına işaret eden Ekici “Çünkü gerçek bal laboratuar tahlil sonucu ile ancak belli olur. Glikozdan üretilen, tatlandırıcı madde ile bal arasındaki farkı bilemezler. Sadece şunu söyleyeyim güvendikleri arıcılardan, birlik üreticilerinden üretilen balı almalı. Birde gerçek bal kristalleşir, şekerlenir. Bu geçektir. Kristalleşen balı çöpe atıp arıcıları sahtecilikle yargılayanlar oluyor. Bu yanlış düşünce gerçek hakiki bal kristalleşir. Bu kristalleşme konusunu insanlarımıza tüketicimize anlatmak lazım. Sektörde üretici ile aracı sanayici bal sanayicisi arasında büyük bir savaş var. bu bir gerçek”şeklinde sözlerini tamamladı.


.. ::

Arkadaşına Gönder Yorum Yaz Yazdır
Videoyu İndir
Yorum (4)
Sayfa: 1

adem bacan

başkanımız sayın mehmetekiciye çalşmalarından dolayı teşekkür ederim

20.09.201011:49:49

ömür erik

başkanim rabortaj çok güzel olmus tanitimda çok mükemel olmus başarılar dilerim isallah istediklerimiz gerçeklesir

07.06.201009:52:58

mehmet ekici

mehmet göden bey e ilgisinden dolayı teşekkür ederim.bu iş sadece tanıtım degildir malümunuz.tanıtımın yanında üreticinin sorunlarını da dile getirmektir.profesyönellik konusunda haklısınız.profesyonelliklerin güzergahı amatörlerin güzergahından geçmezse menzile varamazlar.İSKENDERUN ORG a ve tüm arıcılara saygılarımla.

30.05.201022:38:00

mehmet göden

Tanitim icin baskani degil baska figürü kullanmak daha mantikli.Bu isler profesyonel yapilmali.

25.05.201007:09:05