Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Köyün Mutfağı Yörük Çadırında

        İskenderun’da kurulan Yörük çadırında alışılmışın dışında hazırlanan mönülerle köyün mistik ortamını yaşamak isteyenlere alternatif bir hizmet sunuluyor.

        İşletmeciliğini genç işadamlarından Hasan Şandır’ın üstlendiği Yörük Çadırı, Akçay Mevkii Gökkuşağı Petrol sosyal tesislerinde farklı bir ortam ve hoşça bir vakit geçirmek isteyenlere hizmet veriyor.

        Köyün doğal ortamında yetiştirilen ürünlerle sunulan hizmet, Yörük Çadırı’na gelenleri kendine hayran bırakıyor. Yörük çadırında, isteyen şark köşesinde yer sofrasında, dileyen de masada yemeğini yiyor veya kahvaltısını yapıyor.

        Tipik Yörüklerin mistik ortamının hazırlandığı kıl çadırında vatandaşlar aileleriyle birlikte şehir gürültüsünden uzak, dağ havasını, deniz manzarası eşliğinde teneffüs ediyor.

        Bölge insanına, farklı ve doğal bir ortam oluşturarak yemeklerini keyifli bir ortamda yemelerini sağlamak için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Yörük Çadırı işletmecisi Hasan Şandır, insanların memnun ayrılmalarını da kendilerini keyiflendirdiğini söyledi.

        Hasan Şandır, aile olarak köyde yetişen gıdaları tüketmemekten büyük haz aldıklarını ifade ederek “İnsanlarımız gün içerisindeki koşuşturmaları ve bildik yemekleri yemelerinden dolayı sıkıldıklarını ve farklı bir mutfak arayışları içerisinde olduklarını öğrendik. Kimi insanımız, doğal ortamda aileleriyle birlikte yemek yemek için İskenderun’dan uzak sakin yerleri tercih ettiğini görüyorduk. Bu düşünceden yola çıkarak alternatif bir mutfak sunma kararı aldık. Tam bir tanıtım yapmamamıza rağmen ilgiden bir hayli memnunuz” dedi.

        Yörük Çadırının iki ayrı bölümden oluştuğunu ifade eden Şandır “Çadırımızda isteyen yer sofrasında, isteyen de yemeklerini yiyebiliyor. Hazırlanan yemekler de tamamen köy ve Yörük usulü yemeklerdir” diye konuştu.

Şandır, çadırda yer alan mönüyü de şöyle tanıttı: “Mantı, içli köfte, aşur dediğimiz ve halkımız arasında adlandırılan hırise veya döğme, börek, sıkma, tuzlu yoğurt, içecekler arasında da ayran ve şalgam bulunuyor. Saydığım tüm ürünler, köyün doğal ortamından yetişen mamullerle üretmekteyiz.”


15.04.2009 16:21:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (7)
Sayfa: 1

DİLEK

FAZLASIYLA HUZUR VEEN Bİ ORTAM.....

18.05.201220:21:26

mehmet aktepe

ya bu mekanın bi telefon numarası yokmu

12.03.201219:36:15

Bahri Yılmaz dişçi

( Adanadan iskenderuna dönerken uğramadan gecemiyeceğim bir mekan halini aldı mekan ve yöresel tatlar çok güzel

18.04.201118:45:43

kuntay emeksiz

evet benimde ara sıra ugradıgım ve farklı tatlar yakaladıgım bir aile ortamı,elerinize saglik..

30.04.200917:53:51

özgür hocaoğlu

mesut arkadaşımıza kesinlikle katılıyorum...

16.04.200915:51:44

İbrahim YARAN

Sevgili kardeşim Hasan; Ata, dede geleneklerimize uygun, nostaljik bir mekan kurmuşsun, yeni girişiminden dolayı seni kutluyorum. Allah yolunu açık, kazancını bereketli eylesin, inşallah !

16.04.200914:56:13

MESUT KESİK

TAMAMEN FARKLI UNUTULMUŞ VE ESKİLERDEN HATIRLADIGIMIZ O MEŞUR TATLAR KESİNLİKLE TAFSİYE EDİYORUM YOL ÜZERİNDE ZATEN HER GECEN BU TATLARI LEZZETİ TATMALI.BU HİZMETİ VE İMKANI BİZLERE SUNAN İŞLETMECİ HASAN BEYEDE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.

15.04.200916:42:21

  HamzaEfendi Baklava
Pegem
Pegem
Ercan Gida