"Türkiye Barolar Birliği’nin İsmini Adalet ve Kalkınma Partisi’nin vermediğini, belirten Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliği’nden “Türkiye” kelimesini hiç kimsenin silemeyeceğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı sıfatıyla katıldığı grup toplantısının ardından kendisine gazetecinin bir sorusu üzerine verdiği yanıtta "Bir defa onun (Türk Tabipler Birliği) başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey..." açıklamasına bir tepki de Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’den geldi. Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez açıklamasında; Süratle çıkarılacak şey, meslek örgütlerinin ismindeki TÜRK-TÜRKİYE kelimeleri olduğunu ifade ederek “Türkiye kelimesinin süratle kaldırılması istenen kurum olan Türkiye Barolar Birliği, bütün baroların katılmasıyla oluşan bir kuruluştur. Birlik, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Kuruluşu 1136 sayılı Avukatlık Kanununa dayanmaktadır. İsmi de Türkiye Barolar Birliğidir” dedi.

 

Zamanın ayrışma değil, dayanışma zamanı olduğunun vurgulandığı açıklamanın devamında Baro Başkanı Dönmez şu görüşlere yer verdi: “Kimin ne dediğinin artık öneminin olmadığı bir zamandayız ve Ülke olarak el ele tutmaz, sırt sırta, omuz omuza vermezsek; partilisi-partisizi, solcusu-sağcısı, yandaşı-yansızı hepimiz yok olup gideceğiz. Toplum ne kadar bölünürse, toplum ne kadar ayrıştırılırsa kendini kârlı sananların esasen kar hanesine yazacakları hiçbir şey yoktur. Bugün yaptığımız bir maç değildir ve bizler de rakip oyuncular değiliz…”

 

Türkiye Barolar Birliği’nin isminin içinden TÜRKİYE kelimesinin kaldırılması bir siyasi tercih sorunu olmadığının altının çizildiği açıklamada “Türkiye Barolar Birliği’ne ismini ve sıfatını veren Adalet ve Kalkınma Partisi olmadığı gibi, Türkiye Barolar Birliği’nden “TÜRKİYE” kelimesini hiç kimse kaldıramayacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin tüm Baroları ve Türkiye Barolar Birliği bugün hiç kimsenin benimsemediği kadar millidir; hiç kimsenin benimsemediği kadar vatan sevgisine sahiptir-vatanına düşkündür; hiç kimsenin benimsemediği kadar hak ve özgürlüklerin savunucusudur. İşte bu yüzdendir ki isminden Türkiye kelimesini çıkartsanız da, Barolar ve Türkiye Barolar Birliğine karşı yurttaşlarımızın yüreğine kazıdığı sevgi durdukça, yurttaşlarımızın içine kazınan bu sevgiyi ve Türkiye olgusunu hiç kimse silemeyecektir” diye konuştu.