Belediye Başkanı İbrahim Gül, çeşmeler aynı zamanda bir şehrin tarihine ışık yutan, geçmişten günümüze gelen tarihi değerlerin ve bu değerlerin geleceğe taşınması adına önemli bir rol tuttuğunu belirtti.

Gül, çeşmeler özellikle de mahallelerde dinlenme alanı, koyu sohbetlerin yapıldığı yerler olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“ Camiye giderken abdestin alındığı, geçmişte de buluşma alanları, adına şarkılar, şiirler yazıldığı yerlerdir. Su gibi aziz ol denerek, dua konusu olan, temizliğin, berraklığın, saflığın diğer adıdır. Su, Rabbimin de buyurduğu gibi ‘Biz, ölü olan toprağa can vermek, yarattığımız nice hayvanların ve nice insanların susuzluğunu gidermek için gökten tertemiz su indirdik.’ diyerek ona verilmesi gereken önemi bizlere iletmiştir.”

Osmanlıdan bizlere miras kalan hayrat çeşmelerinin güzelliklerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması bizlerin asli görevleridir diyen Başkan Gül sözlerini şöyle tamamladı,” Bu alanları restore ederek, yanlarında da oturma alanları ve ışıklandırma yaparak, insanlarımızın soluklanacağı, sohbetlerin yapılacağı, bir hayat kaynağı haline getirmek için çalışmalarımıza başlayacağız."