RAMADA Otel de düzenlenen toplantıda, İskenderun Sigorta Acenteleri Derneği (İSADER)  üye acentelerin katıldığı toplantıda sektörün sorunları, çözüm önerilerini görüştü. Sigorta Acenteleri İcra Kurulu (SAİK) üyesi Osman İnandıoğlu ve Hatay temsilcisi Celal Dönmez, sektörün sorunları, çözüm önerileri ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

 

İSADER, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi Yasin Keleş, son birkaç aydır ülkemizde yaşanılan; Ekonomideki durgunluk, talebin yavaşlaması her sektör gibi sigorta sektörünü de etkilediğine dikkat çekti. Keleş,” Önümüzdeki günler sigorta sektöründe yer alan tüm oyuncuların ekonomik şartların getirdiği zorluklardan etkileneceği bir dönem olacaktır.” diyerek şunları söyledi:

 

“ Bu dönemde, Servislerin yedek parça ve işçilik fiyatlarını yükseltmesi, Sigorta Şirketlerinin de akabinde tarifeleri yükseltmesi,  Yetkili servislerin yeterli parça stoku ile çalışamaması nedeni ile yurt dışından parça beklendiği örnekler artabilecektir, bu gecikme nedeni ile ikame araç süreleri sorun yaratabilecektir ve ikame araç bulunmasında da zorluklar yaşanabilecektir. Yangın poliçelerinde hasar sırasında sigorta bedeli ile sigorta değeri uyumsuzluğu artacaktır. Açık hesap ya da ileri vadeli alınan çeklerin tahsilatında ciddi sorunlar yaşanacaktır. Bu nedenle de biz sigortalımızın borcunu finanse etmeyelim. Çünkü biz banka değil acenteyiz. Sonuç olarak;Ekonomideki gelişmelere bağlı olarak gerçekleşebilecek olan bu beklentileri asgari seviyede yaşamak için acenteler olarak maliyetleri düşürücü önlemleri almamız ve çok dikkatli olmamız gerekmektedir.”