Payas STEM Robotik takımı 17- 18 Şubat'da Ankara’da yapılacak olan First Lego League "Bilim Kahramanları Buluşuyor" yarışmasına doğadaki kaynak suyun kaybını önleme projesiyle katılacak.

 

Bilim Kahramanları Buluşuyor, 9-16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini ‘topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini’ sağlayan dünyada 80 ülkeden 25.000’in üzerinde takımın katılacağı FIRST LEGO League (FLL) isimli bilimsel içerikli uluslararası turnuvanın Türkiye ayağı Ankara’da yapılacak.

 

2017-2018 Fİrst Lego League 14. Türkiye Turnuvaları ‘hidrodinamik: suyun yolculuğu’ konulu yarışmasında;  insanların suyu bulma, taşıma, kullanma ve atık olarak açığa çıkarma (tasfiye) yollarını iyileştirmek gibi projeler hazırlamaları istendi. FLL Bilim Kahramanları Buluşuyor yarışması için hazırlıklarını sürdüren PayaStem Robotik 6., 7. sınıflar ve lise öğrencilerinden oluşuyor.

 

PayaStem Robotik takımı projeleriyle ilgili Çınarlık Yaylası’nda çalışmalarına başlayarak, ilk adımı attı. Türkiye’de doğal kaynaklardan gelen suyun çoğunluğunun buharlaşma ya da sızıntı yoluyla kayıp olduğu bilinmesi üzerine, İnşaat Mühendisi Mümtaz Kaplan’ın da yardımlarıyla PayaStem öğrencileri bir çalışma yaptılar. Payastem Robotik takımı çalışmada, tekrardan doğaya kazandırılan suyun ortalama hesaplama ile yılda 5 ailenin su ihtiyacını karşıladığını öngörüyor.

 

Projeleriyle ilgili bilgi veren takımın koçu Bilal Altunbaş yaylada yapılan çalışmada amaçlarının sızıntı suları toplanabilir hale getirmek olduğunu ifade ederek “Suyun tekrar toprağa sızmasın diye toprağın üstüne geçirimsiz beton döktük. Suyu betonun üzerine almış olduk. Dışarıdan gelen olumsuz etkilere karşı üzerine de naylon yerleştirip, beton dökerek kapattık. Doğayı bozmadan yaptığımız borunun içinden su akışını sağladık. Projeye başlamadan önce saniyede 100 ml dolması düşünülürken, proje bitiminde yapılan ölçümler sonucunda saniyede 200 ml olduğu tespit edildi” diye konuştu.

 

Takımın danışmanlarından Emine Özen de Yaylaya çıkan insanların, piknik yapanların, susamış hayvanların yaptıkları su pınarından faydalanabileceğine dikkat çekti.