Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç  ÖSO tarafından vurulan casus olarak nitelendirilen türün (Gyps fulvus) ‘Kızıl Akbaba’ olduğunu söyledi.  

 

      Türkiye’de birçok yayın kuruluşunda haber olan kuş ile ilgili bir açıklama yapan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç  “Aynı günün akşamı google’da ‘Suriye sınırında casus kuş’ olarak aratınca tam sekiz sayfa boyunca istisnasız bu haber çıkıyor. Peki kuş beyinli deyip küçümsediğimiz kuşlar gerçekten casus olabiliyor mu?” dedi.

 

      'CİHAZLARLA KUŞUN BULUNDUĞU

      LOKASYONLAR ELDE EDİLİR'

      Haberde adı geçen kuş türünün kızıl akbaba (Gyps fulvus) olduğunun altını çizen TTKD Hatay Şube Başkanı Öğünç “Bu tür hemen hemen her göç sezonunda Hatay'da birkaç kere görülür. Avrupa ve Afrika arasındaki göç yolunda Hatay önemli bir bölgedir.  Kuşların sırtlarına kanat altından geçirilen iki misina benzeri ip yardımıyla küçük cihazlar yerleştirilir. Bu cihazlar kuş türüne, büyüklüğüne ve çalışmanın amacına göre değişen büyüklük ve özelliktedir. Cihazlar aynı bizim cep telefonlarımız gibi uyduya sinyal gönderir ve belirli aralıklarla kuşun bulunduğu lokasyonlar elde edilir. Son yıllarda farklı kuruluşlar tarafından ülkemizde de benzer çalışmalar yapılmaktadır” diye konuştu.

 

      'KUTLASL BİR AMACA HİZMET EDİYORDU'

      Kanadındaki numaraların ise tıpkı TC kimlik numaraları gibi kuşun kimliğinin uzaktan belirlenmesini sağlayan bir numara olduğunu aktaran Öğünç “Birini veya bir grubu gizlice izlemek isteyenlerin bu kadar belirgin etiketler kullanması için zeka yoksunu olması gerekir diye düşünüyorum. Yani bu kuş haberde söylenenin aksine dünyanın bir yerlerindeki bilim insanlarının günlerce emek verip özel tekniklerle zarar vermeden yakaladığı, çok pahalı uydu vericileri alıp taktığı ve yıllarca bekleyip ardından sonuçlarını aldığı kutsal bir amaca hizmet ediyordu. Taaa ki insanoğlu onu kendileri gibi bir şeylere zarar vermeye çalışan bir canlı olarak görene kadar” şeklinde konuştu.

      'BU İLK DEĞİL!'

      Bu olayın bir ilk olmadığına dikkat çeken Abdullah Öğünç şunları kaydetti: “2012 yılında İsrail'den gelen casus arıkuşu (Merops apiaster) ve 2014 yılında yaralı olarak ele geçirilen pelikan (Pelecanus onocrotalus) da medyaya yansımış haberler arasındadır. Aslında kuşun vurulması bile yeterince üzücü bir olayken bir de 'casus' şeklinde sansasyonel bir bakış açısıyla sunulması gerçekten çok elim. Maalesef ki onlarca gazetede yer alan, sosyal medya hesaplarında paylaşılan bu haberler insanlara kuşların 'casus' olabileceği izlenimini verecek ve bunun gibi birçok kuşun katiline sebep olacaktır…”