Saraybosna Üniversitesi’nde  uluslararası çapta düzenlenen konferansta kaynak teknolojileri konusu ele alındı. Kaynağın tarihi ve geleceği ,güncel kaynak problemlerine çözüm ve yeni nesil kaynak problemlerine çözüm ve yeni nesil kaynak üretim ve parametrelerinin belirlenmesi ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) adına katılan Dr. Öğr. Üyesi Ersin Bahçeci,bu tür konferanslara desteğin devam edeceğini ve bir sonraki konferansın İSTE’de yapılmasının çalışmalarına başlandığının altını çizdi. Bahçeci; “ Özel bir birleştirme yöntemi geliştirdik, ve bu yöntemi katılımcılara tanıttık. Ayrıca İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) bir grup araştırmacı tarafından kaynak konusunda yapılan bu çalışmanın dünyada ilk olduğunu belirtmek isterim” dedi.

 

Konferansa katılan Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, bu tür konferansların ülkenin gelişmesinde ve teknolojiyi kullanmasında önemli rol oynadığını, kaynağın günümüzde her alanda kullanılmasının kendilerini yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

 

Konferansın sonunda yapılan gala yemeğinde konferansa destek olan akademisyenlere ve sponsorluklarından dolayı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına (İTSO) teşekkür ederek ,plaket takdim edildi.