Hatay’ın İskenderun ilçesinde ekili alanları son yıllarda yok olmaya yüz tutan Frenk inciri, (Opuntia ficus-indica) yörede bilinen ismi dikenli incire kent halkı adeta hasret kaldı.    

 

      Türkiye’nin Akdeniz iklimi görülen kıyılarında, doğal olarak yetişen bir çeşit kaktüsün dikenli meyvesi olan(Frenk inciri) dikenli incir İskenderun’un her geçen gün betonlaşmanın kurbanı oldu. Kentin birçok yerinde, tarla sınırlarında, dağ kenarlarında kendiliğinden çıkan dikenli incirin yaşam alanları daralmasıyla bu çok değerli lezzetten de insanlar mahrum kaldı.  

 

      Yaz meyvesi olan dikenli incir, çok zahmetli toplama aşamasından sonra, seyyar satıcıların tezgâhında özellikle İskenderun’da kentin en işlek noktasında satılırdı. Tezgahta üzeri buzla adeta örtülen dikenli incir, soyulduktan sonra müşteriye sunuluyordu. Buzdan çıktığı için soğuk olması nedeniyle de dikenli incir lezzetinin yanı sıra ferahlatan yönüyle de İskenderun’da yazın çok tercih edilen bir meyveydi.

 

      DÜNYADA ÖNEMLİ BİR MEYVE

      Kaynanadili, Hint inciri, dikenli incir, babutsa, sabbara gibi daha bir çok adıla anılan Türkiye’de de pek değer verilmeyen bu bitki ve meyvesi dünyada çok aranır ve öneme sahip. Tamamen organik olarak yetişen frenk inciri, C vitamini bakımından çok zengin, şifalı bir meyve. Frenk incirinin gövdesi sebze olarak yeniliyor, salamurası yapılıyor. (Frenk incirinin yaprak sanılan kısmı aslında gövdesi, yaprakları su kaybını önlemek, kendini korumak amacıyla dikene dönüştüğü belirtiliyor. Bazı ülkelerde tarımı yapılan frenk incirinin (İtalya, Meksika) kültür türleri üretilirken, önemli bir gelir kaynağı olduğu ifade ediliyor.

 

      DİKENLİ İNCİRİN FAYDALARI

      Hatay yöresinde İskenderun’da sadece buzda bir süre tutulup, soyulduktan sonra sadece meyvesi yenen dikenli incir, yaş ve kuru olarak yeniliyor, ayrıca reçel ve meyve suyu da yapılabiliyormuş. Toprağı erozyondan koruyan dikenli incir, aynı zamanda orman yangınlarının hızlı yayılmasını da önlüyor, (Kolay yanmaz). Değerli bir bitki olan dikenli incirinden zamk ve kozmetik ürünler elde ediliyor.

 

      NASIL TOPLANIR, SERVİS EDİLİR

      Kalın bir eldiven yardımıyla topladığınız incirleri önce su dolu  bir kabın içine koyuyorsunuz. Daha sonra da elinize üzerinde bez ya da sünger sarılmış  bir sopa alarak  karıştırılarak dikenlerinden ayırıyorsunuz.
Kabuğunu soymak için ise; önce incirlerin uçlarını kesmeniz daha sonrada  boyuna bir çizik atmanız gerekiyor. Biraz buzdolabında soğuduktan sonrada özellikle  çekirdekleri ile birlikte afiyetle yiyorsunuz.