İskenderun Demir Çelik Fabrikaları’nda, Çelik-iş Sendikası 3165 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşme görüşmelerinin 60 günlük yasal oturumunu süresini tamamladı. Anlaşma sağlanamadığı için uyuşmazlık tutanağı imzalanarak arabulucuya gidildi.

 

Çelik İş Sendikası İskenderun Şubesi Genel Sekreteri Mehmet Güngör. İskenderun demir çelik Fabrikaların’ da çalışan 3165 işçiyi kapsayan 26. Dönem toplu iş sözleşme görüşmelerinin  60  günlük yasal sürecin tamamlandığını söyledi. Uyuşmazlık tutanağını imzaladıklarını belirten  Güngör,” Sendikamız, İSDEMİR’in 26. toplu sözleşme görüşmelerine 2 Ağustos tarihinde başladık. Yasal olan sözleşme görüşmelerini iki ay içerisinde bitiremediğimiz için arabulucuya gidildi. Arabulucu tutanağını imzaladık. Bu süre zarfı içerisinde idari maddeler ve ücret maddeleri üzerinde anlaşma sağladık.” dedi.

 

SÖZLEŞMEYİ MASADA BİTİRMEYE KARARLIYIZ

Güngör, kalan maddeleri  işverenin ve sendikamızın gayreti ile inşallah toplu sözleşme masasında çözmeyi düşünüyoruz diyerek şunları söyledi: “Bu konuda Genel Başkanımızın ve işverenimizin yoğun gayreti var. Çünkü en güzel sözleşme karşılıklı müzakerede masada bitirilen sözleşmedir. Biz dün olduğu gibi bugünde işçinin yüzünü güldürecek sözleşmeye imza atmak istiyoruz. Yarından itibaren de yemekhanelerde görüşmelerde gelinen son noktayı işçi arkadaşlarımızla paylaşacağız."

Arabulucu döneminden sonra 60 gün yasal süreleri olduğunu belirten Güngör,"bu süreç içerisinde karşılıklı uyum ve anlayışla sözleşmenin en kısa sürede sonuçlanmasını hedeflemekteyiz.BU sözleşmenin işverenin ve işçinin mutlu olacağı  bir  sözleşme olacakğını temenni ediyorum.”