Hatay Valisi Erdal Ata Başbakan Binali Yıldırım’a sundukları dosyanın içerisinde İskenderun’a düşünülen Denizcilik Organize Sanayi Bölgesinin yapımının da yer aldığını söyledi.

 

Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Ramada Otel’de İl Jandarma Komutanı J.  Alb. Uğur Ertekin,   Kaymakam Recep Soytürk, Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi. İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, ilçe ile ilgili bir sunum yaptığı toplantıda konuşan Vali Ata, “İlin genelinde eğitimden sağlığa, altyapıdan üstyapıya, spordan tarıma, emniyet ve asayişten diğer tüm kamu hizmetlerinde ne yapılması gerekiyorsa elimizdeki imkânlar ölçüsünde bunu en iyi şekilde yapıp vatandaşımıza en iyi hizmeti sunma peşindeyiz” dedi.

 

Vali Ata, bu toplantıların amacının da yapılan çalışmaları görmek, muhtarlara ve sivil toplum kuruluşu üyelerine anlatmak, onlardan ilçe ile ilgili talepleri alıp yapılabilecekleri değerlendirmek olduğunu söyledi.

 

Muhtarların ve vatandaşların tek tek söz alarak mahallelerinin sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve taleplerinin de konuşulduğu toplantıda Vali Ata, gelen talepleri değerlendirerek “Genel olarak baktığımızda yol, kanalizasyon gibi sorunların olduğunu görüyoruz. Birkaç tane TEDAŞ ile ilgili konu gündeme geldi. Elektrik altyapısının diğer ilçelere göre daha iyi durumda olduğunu görüyoruz. Eğitimle ilgili 15 ortaokul, 10 ilkokulumuzda 2’li eğitim yapılıyor. Hedefimiz tüm okullarımızda normal eğitime geçmek ve derslik başına düşen öğrenci sayısını 30’un altına indirmek, bunun için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

 

DENİZCİLİK OSB BAŞBAKANIN MASASINDA

İskenderun’da yapılması planlanan Denizcilik Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili de, Vali Ata şunları söyledi: “Denizcilik Organize Sanayi Bölgesi yapılırsa gerçekten Türkiye’de bir ilk olacak. Bize verilen bilgiye göre Süveyş Kanalı’ndan sonra Akdeniz bölgesinde gemilerin tamir, bakım ve onarımının yapılacağı hiçbir tersane yok.  Böyle bir çalışma yapıldığı takdirde hem ilimize hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı yapacağına biz de inanıyoruz. Valilik olarak gündemimizde var. Sayın Başbakanımıza Hatay’la ilgili bir dosya sunduk. O dosyanın içinde Denizcilik Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili konu var. Önümüzdeki günlerde uygun bir randevu aldığımız takdirde bu konuyu yeniden gündeme getirip bize yardımcı olmalarını isteyeceğiz."