Diş hekimliğindeki yeni gelişmelerle birlikte yüksek fonksiyonun yanı sıra estetik bir gülüş de ihtiyaç haline geldiği günümüzde güzel bir gülümseme bireylerin özgüvenini artırır, toplumdaki saygınlığı destekler ve kişiyi sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Bütün bunlarla birlikte tüm vücut sağlığının korunması çiğneme fonksiyonunun tam olarak yerine getirilmesiyle başlar.

 

İskenderun’da yeni faaliyete giren Klinik A Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği de sağılık hizmet vermek için Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı Burcu Altındiş ile Çene Cerrahisi Uzmanı Taygun Altındiş bilgi-birikim ve becerilerini iş hayatında da birleştirdi.

 

Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı Burcu Altındiş, sağlıklı gülüşler sağlayabilmek için yol çıktıklarını ifade ederek “Kliniğimizde implant tedavisi, sinüs lifting ve ileri cerrahi uygulamaları, kist ve gömülü diş operasyonları, çene eklemi rahatsızlıkları, bruksizm (diş sıkma-gıcırdatma), diş eti hastalıkları tedavileri, diş beyazlatma, zirkonyum kaplama, laminate veneer (yaprak porselen) tedavileri, tüm protez uygulamaları, kanal tedavileri, inley-onley ve estetik dolgu restorasyonları, diastema kapama uygulamaları yapılmaktadır” dedi.

 

Restoratif diş tedavisi uzmanlığının amacının bireyleri estetik bir gülüşe ulaştırmak olduğunun vurgusunu yapan Altındiş şu bilgileri verdi: “Bu kapsamda gülüş tasarımı, tüm diş beyazlatma yöntemleri, ön ve arka bölge estetik dolgu restorasyonları, dişler arası boşlukların kompozit denilen estetik dolgu materyalleriyle kapatılması, porselen ve kompozit lamina uygulaması ve inley-onley restorasyon uygulamaları sayılabilir. Gülüş tasarımı sağlık ve estetiği birleştirerek kişinin dudak yapısı, diş yapısı, yaşı, cinsiyeti, yüz karakteristiğini göz önünde bulundurarak teknisyenin ve estetik diş hekiminin ortak çalışmasıyla oluşturulan 3 boyutlu ve dinamik görüntüdür. Tüm bunlara dikkat ederken kişinin var olan diş yapısı ve çiğneme dinamiğini korumak esastır ve mutlaka bu konuda uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir.”

 

Çene Cerrahisi Uzmanı Taygun Altındiş diş beyazlatmanın; sigara, çay, kahve, renkli gıdalar, çocukluk çağında sık antibiyotik kullanımı ve çeşitli sebeplerle renklenmiş dişlerde, profesyonel diş temizliğinin yeterli gelmediği durumlarda uygulanabilecek en koruyucu yöntem olduğunu belirterek “Uzun vadeli olarak mineye ve dişlere bir zararı olduğu saptanmadı. Son yıllarda hollywood gülüşü, yaprak porselen, lamina uygulaması birçok kişi tarafından bilinen ve detayları merak edilen bir uygulamadır. Çapraşık dişlerde, diş boyutları yetersiz olan bireylerde, dişler arası boşlukları kapamada, zedelenmiş dişlerde ve diş beyazlatmanın yetersiz kaldığı vakalarda 0.5-0.7 mm kalınlığında ince porselenler kullanılıp diş yapısını maksimum koruyarak gerçekleştirilen oldukça estetik bir uygulamadır” şeklinde konuştu.

 

Çene cerrahisi uzmanlığının gerçekleştirdiği uygulamalar hakkında da bilgiler aktaran Altındiş “Söz konusu uzmanlığın uygulamalarında implant tedavileri, ağız içi yumuşak ve sert doku cerrahi operasyonları, kist tedavisi, sinüs lifting uygulaması, çene eklemi rahatsızlıkları tedavileri, gömülü diş operasyonları gibi ileri diş hekimliği tedavileridir. İmplant tedavisi son yıllarda diş eksikliği vakalarında en popüler olan tedavi yöntemidir. İmplantlar kısaca çeşitli sebeplerle çekilen dişlerin yerine konulan fonksiyonel olarak bir dişin tüm işlevlerini yerine getiren yapay titanyum diş kökleridir. İmplant tedavisinin avantajlarına bakılacak olursa kayıp dişin yerini doldururken sağlam diş dokusunun aşındırılması gerekmemekte, çevre dokuların yapısını güçlendirmekte, çoklu diş kayıplarında hareketli protez kullanımı ihtiyacını ortadan kaldırmakta, iyi bir çiğneme fonksiyonu sunmakta ve tat alma hissiyatını korumaktadır” şeklinde konuştu.

 

İmplant tedavisinin hasta açısından konforlu, lokal anestezi eşliğinde kolayca yapılabilen bir işlem olmasına rağmen uzman hekimlerce gerçekleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Altındiş “Hastaların sıklıkla diş hekimine başvurmasını gerektiren bir diğer işlem gömülü 20 yaş çekimleridir. Yüzde şişlik ve ağrı oluşumuna sebep olan 20 yaş dişi ağrılarını hastalar antibiyotikler ve ağrı kesicilerle geçirmeye çalışsalar da bu kısa süreli bir çözüm olmakta ve ağrılar tekrarlayıp gereksiz ilaç kullanımına sebep olmaktadır. Bu dişlerin mutlaka konuda uzman çene cerrahlarınca alınması gerekmektedir” diye konuştu.