Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin 81 ilde günübirlik kiralanan evlere yönelik denetlemelerini sürdürdü. Yurt genelinde 53 ev kapatıldı, aranan 15 kişi yakalandı, 280 ev sahibine para cezası uygulandı.  

 

Günübirlik kiralık ev sistemiyle konaklamayı tercih edenlerin artması üzerine tüm yurtta olduğu gibi Hatay’ın İskenderun ilçesinde de son yıllarda bu tür yerler yaygınlaştı.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde, 81 ilde günübirlik kiralanan evlere yönelik denetlemelerin 4’üncüsünü 08-09 Şubat tarihleri arasında İl ve İlçelerde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

 

Polis, denetimlerini yurt genelinde rezidans, apart daire ve stüdyo evler şeklinde otel gibi kullanılmaya başlanılan günübirlik kiralanan evlere yönelik düzenledi.   

 

Gerçekleştirilen denetlemede genel güvenlik ve genel sağlık açısından risk teşkil eden unsurların engellenmesi, suça karışmış kişilerin takibi ve yakalanması, kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilmesi ve terör örgütü mensuplarının örgütsel faaliyetler yürütebilecekleri göz önünde bulundurulduğundan terörle mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesi amaçlandı.

 

Bin 335 ekip ve 3 bin 890 personelin görev aldığı denetlemelerde; Kimlik Bildirim Sistemine önceki tarihlerde kayıt alınan veya yapılan araştırmalarda konumları itibarıyla günübirlik ev olabileceği değerlendirilen toplam 8 bin 806 ev kontrol edildi.

 

Denetlemelerde, 20 ev yeni kayıt altına alındı. 53 ev yasaya aykırı faaliyet gösterdiğinden kapatılması için işlem başlatıldı, 280 ev sahibine 1774 Sayılı Kimlik Bilgilendirme Kanununa Muhalefet etmekten toplamda 1 milyon 362 bin 317 TL idari para cezası uygulandı. 15 aranan şahıs yakalandı ve vize ihlali yapan 26 yabancı uyrukluya da sınır dışı işlem başlatıldı.