Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Terminalinin uzatılan LNG iskelesi ile 263 bin metreküp depolama alanına sahip dünyanın en büyük (yüzer depo) FSRU gemisini hizmete açtı.

 

BOTAŞ Dörtyol Terminalinde düzenlenen açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hatay Valisi Erdal Ata, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, protokol üyeleri ile çalışanlar katıldı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2017 yılını enerji alanında büyük başarılar ile rekorlara imza atarak başlattıklarını ve 2018 yılında daha çok çalışacağız sözü verdiklerini söyledi.

 

REKOR SÜREDE TAMAMLANDI

Albayrak, Dörtyol terminali genişletme çalışmalarının 8 ay gibi kısa zamanda rekor denilecek bir sürede tamamlandığını belirterek “Geçen yıl İzmir Aliağa'da Türkiye'nin ilk FSRU terminalini hizmete aldık. Bugün burada Türkiye'nin ikinci FSRU terminalini hizmete alıyoruz” dedi.

 

GAZ MALİYETİNİ MİNİMUNA İNDİRİYORUZ

Dünyanın en büyük depolama kapasitesine sahip tesisin çok önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Bakan Albayrak “FSRU sayesinde, gaz için binlerce kilometrelik boru hatları kurmadan, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturuyoruz. Böylece doğalgaz üretim ve yatırımda, taşıma maliyetleri ile birlikte, işletme kayıplarını da minimuma indiriyoruz. Mevcut sisteme kısa sürede entegre edebilen FSRU tesisleri, arz güvenliğimize de önemli bir esneklik kazandırır” diye konuştu.

 

Bakan Albayrak bu tesisle yarın bir gün bir sıkıntı olduğu zaman, FSRU gemisiyle yüklenecek gaz, Trakya'da, Ege'de hizmete gireceğini, enerji üretimi ihtiyacı noktasında çok kıymetli bir yatırım olduğunu vurguladı.  

 

Doğalgaz arz güvenliğinin teminat altına alacak bir diğer hususa da değinen Bakan Albayrak “Güçlü bir depolama alt yapısıdır. Silivri ve Tuzgölü depolama tesislerinin yaklaşık 3.5 milyar metreküp depolama tesislerini, geçtiğimiz yıl anons edip devralmaya başladığımız yeni fazlarla, 2023 yılından önce 10 milyar metreküpün üzerine çıkarıyoruz. Amacımız yıllık doğalgaz tüketimimizi, en az asgari, yüzde 20'sini depolayarak kısa süreli arz güvenliğimizi teminat altına almak" şeklinde konuştu.

 

YÜZER DEV DEPO…

Türkiye'nin ikinci FSRU gemisi olma özelliğini taşıyan gemi, 263 bin metreküp depolama alanına sahip. 345 metre uzunluğundaki gemi, 55 metre genişliği ile dünyanın en büyük FSRU gemisi özelliğini taşıyor. Gemi, günlük maksimum 20 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip. Bir depo LNG ile Türkiye'nin yüzde 20'sinin günlük doğalgaz ihtiyacı karşılanıyor. Yüzen bir fabrika özelliğini taşıyan gemi için özel iskele inşa edildi. Dörtyol ilçesinde bulunan BOTAŞ Terminalinin deniz kıyısına LNG taşıyan, FSRU gemilerinin yanaşabilmesi için 2.2 kilometre uzunluğunda iskele inşa edildi.