Döviz kurlarındaki artış bahane edilerek fiyatlarda gerçeği yansıtmayan artış yapan ve esnaflara tepki gösteren Belen halkının şikayetleri üzerine harekete geçen Belen Belediyesi Zabıta ekipleri satış yapılan ürünleri etiket, fiyatlarını kontrol ederek haksız kazanç elde etmek isteyenleri  tespit etmek için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

 

Bazı esnafların normal fiyatın üzerinde satış yapmaya çalıştıklarını, özellikle de fırınlarda önerilmiş fiyatların duyurulduğu halde kurallara uyulmadığını dile getiren Belen Zabıta Müdürü Mehmet Ekiz, yerli üretim logosu kullanmayan üreticilerin de uyarıldığını söyledi.

 

Esnafı bilinçlendirmek amacı ile çalıştıklarını, müşteri kayıplarının olmaması içim gerekli denetimlerin yapıldığını kaydeden Ekiz; “Üreticilerimizi 3 Ekim 2018 ile zorunlu hale gelen  “Yerli Üretim Logoları” kullanmaları konusunda uyarıyoruz. Reyon fiyatları ile kasa fiyatları arasındaki farka özellikle dikkat ediyoruz. Satıcılara Tüketici Kanunundaki son değişiklikle, döviz kuruna bağlı olarak değişiklik yapamayacaklarını bildirdiklerini söyleyen Ekiz, Özellikle fırınlarda pide ekmeğin 1 TL 25 Kuruş olarak, somun ekmeğin ise 1TL’den satılması gerektiğini vurguluyoruz” diye konuştu.

 

VATANDAŞ DAHA DUYARLI OLMALI

Piyasadaki geçici dalgalanmaları fırsat bilen satıcılara karşı,gelen ihbarlar ile denetimlerini sıklıkla arttırdıklarını ifade eden Belen Belediye Başkanı  Adnan Vurucu, vatandaşların daha duyarlı olmalarını, şüpheli gördükleri durumu zabıta ekiplerine derhal bildirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Daha güvenli alışveriş yapabilmeli için vatandaşın her daim yanlarında olduğunu belirten Başkan Vurucu, vatandaşların daha hassa davranmaları gerektiğine bir kez daha değindi.