Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ile Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha “Yayladağı Sınır Kapısı Açılsın” kampanyasına destek vererek bu kapının açılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir komşu Suriye’de yaşanan savaştan dolayı İthalat ve ihracatta, turizmde, ticarette yaşanan gerileme ile Hatay ekonomisinin olumsuz yönde etkilediğini belirterek “Yayladağı sınır kapısının kapalı olmasından dolayı ilimiz derin yaralar almış,  ekonomimiz büyük zarar görmüştür. Esnafımız ve vatandaşlarımız çok zor ekonomik koşullarda ayakta durmaya çalışmaktadır. Gümrük kapılarının kapalı olması bu zararı her geçen gün arttırmaktadır. Yayladağı sınır kapısı en kısa zamanda açılmalıdır. Hatay’da ekonomik dengenin düzene girmesi, ihracatın tekrar hayat bulması için Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılması gerekmektedir. Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da yaptığı yazılı açıklama ile  Hatay'da Yayladağı Sınır Kapısı'nın açılması için başlatılan kampanyaya destek verdi.

 

Kapanmasıyla birlikte Hatay ekonomisini olumsuz yönde etkileyen Yayladağı Sınır Kapısı'nın tekrar açılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Nazım Culha "Ortadoğu ülkelerine açılan ticaret yollarının başında gelen Yayladağı Sınır Kapısı 2013 yılından beri güvenlik gerekçesiyle  geçişlere kapatılmıştı. Ekonomik anlamda Hatay'a ciddi anlamda katkı sunan bu kapının kapanmasıyla sanayi, turizm, tarım alanındaki dengeler tamamen altüst oldu. İthalat, ihracat verileri geriledi” dedi.

 

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Hatay’a ciddi oranda girdi sağlayan TIR’ların da kapıların kapanmasıyla, çürümeye terk edildiğini savunarak “Nakliye sektörü oldukça kan kaybetti. Tur şirketleri birçok ülkeye girişi durdurdu. Ülkeye giren turist sayısı ciddi oranda azaldı. İşadamları ve firmalar yatırım için Hatay’a kapıları kapattı. İşsizlik arttı. Esnafımız, adeta can çekişiyor. Suriye savaşının ticari anlamda sadece Hatay’a zararının 8 milyar doların üstünde olduğu ifade ediliyor. Bu zararın önüne geçilerek Hatay’da ekonomik dengenin yeniden sağlanması, esnafın rahat nefes alabilmesi, turizmin, ihracatın tekrar hayat bulması, barışın yeniden tesisi için Yayladağı Sınır Kapısı’nın yeniden açılması gerekmektedir" şeklinde konuştu.