Özel İskenderun Gelişim Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar, bademcik ameliyatlarında uygulamış oldukları ‘Thermal Welding’ sistemi ile 500’üncü ameliyatını gerçekleştirdi.

 

‘Thermal Welding’ sistemi ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısaldığını ifade eden, 500’üncü ameliyatı başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar çocukluk döneminin en sık karşılaşılan hastalıklarından birisinin bademcik iltihabı olduğunu vurguladı.

 

Op. Dr. Gökpınar, bu hastalığın antibiyotik kullanımıyla tedavi edildiğini, ancak hastalanma sıklığının yılda 4-5 kereden fazla olduğuna dikkat çeken KBB Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar, bademcik ameliyatı gerektiğini söyledi.

 

İYİLEŞME SÜRESİ KISALDI

 

Thermal welding sistemi sayesinde bademciklerin, çevre dokulara zarar vermeden kolaylıkla ayrılabildiğini aktaran Op. Dr. Serkan Gökpınar, “ Bademcik ameliyatlarında klasik olarak en sık kullanılan yöntem, bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılmasıdır. Klasik yöntemde dokunun ayrılması aşamasında oluşan yara yüzeyleri kendiliğinden zaman içinde iyileşmektedir. İyileşene kadar belli bir süre hasta ağrıdan yakınabilir. Ameliyat esnasında kanama oluştuğunda, kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Bu yöntemler de güvenilirdir ve yaygın olarak kullanılmaktadır ancak ameliyat zamanını uzatabilir ve ameliyat sonrası ağrı daha fazla olabilir. Bademcik ameliyatında yeni dönem; klasik yöntemlerle yapılan bademcik ameliyatlarında, yaklaşık 2 hafta kadar sürebilen biyolojik yara iyileşmesi yeni yöntemle yaklaşık bir hafta ile sınırlıdır ve hastanın boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü gibi şikayetleri de, eğer olursa, birkaç günden fazla sürmez” diye konuştu.

 

KBB Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, çevre dokuda oluşabilecek hasar, diğer yöntemlere göre çok azaldığını sözlerine ekleyerek “Bu durumda diğer yöntemlerde görülen ameliyat sonrası ağrılar, bu yeni yöntemle oldukça azalmaktadır, ağrının da az olması nedeniyle, hastanede kalış süresi kısalır ve hasta aynı gün taburcu edilebilir” dedi.