İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyen Av. Çuhadaroğlu, taslak metnini 3 sayfa olarak hazırladığını, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sunulmak üzere 17 Temmuz 2018 de MHP Genel Sekreteri Fırat Erdoğan’a taahhütlü gönderdiğini belirterek “Fırat Erdoğan bu gönderimi 19 Temmuz 2018 günü almış. Benim beklentim bununla ilgili beni aramaları ya da taslağın bana ait olduğunu Sayın Genel Başkana söylemeleriydi. Ama hiçbiri olmadı. Sanki taslağı kendileri hazırlamış gibi davrandılar. Bir süre sonra bana ait bu proje ile ortaya çıktılar” dedi.

 

Kişilere karşı işlenen suçları mağdur kişinin dışında kimse affedemeyeceğini vurgulayan Av. Çuhadaroğlu “Biz oy verirken af yetkisi vermedik. Bu tamamen mağdur kişilere bağlıdır. Aksi zaten vicdani olmaz. Böyle bir af onaylanırsa sonuçlar ağır olur. Ancak Devlete karşı işlenen basit suçlar affedebilir. MHP tarafından benim projemin gündeme getirilmesinden memnunum. Ancak isterim ki benim olduğunu teyid etsinler. Projeme tek ek 5 yıl olayı olmuştur. Zaten ben bu projeyi yıllar önce hazırlamıştım, güncelledim ve gönderdim. Bugün MHP tarafından bazı suçlara ait hükümlerinin cezalarının her ne kadar 5 yıllık kısmının infazının ertelenmesi şeklinde teklif edilmiş ise de, Sayın Cumhurbaşkanı’nın Almanya dönüşüne mütakiben Af Yasa Tasarısı’nın kişilere karşı işlenen suçlarda af yetkisinin ‘suç mağdurlarının affetmesi’ şeklinde tezahür edeceği öngörülmektedir” diye konuştu.

 

Çuhadaroğlu, bu projenin evladı gibi olduğunu, önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulacağını sözlerine ekleyerek vatandaşın kararlarının önemli olduğunu, affı mutlaka suçun mağdurlarının yapması gerektiğini, aksi yanlış olacağını söyledi.